Rosnące koszty wykańczają polskie firmy – alarmuje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.

Fot. Pexels

Najpierw pandemia, później wojna na Ukrainie, a teraz wysoka inflacja są głównymi czynnikami, które szkodą polskiej gospodarce, a co za tym idzie – przedsiębiorcom. Polskie firmy przez wysokie rachunki za gaz i prąd mają coraz większe problemy ze związaniem końca z końcem i myślą nawet o zamknięciu działalności.

– Rzeczywiście, w ostatnim czasie ponad 200 tys. firm zamknęło bądź zawiesiło działalność – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Złe sygnały docierają też z biur rachunkowych, które rozliczają różne branże i jako pierwsze widzą nadciągające kryzysy. Cytowana przez „Rz” Julia Dybkowska, wiceprezes Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych i właścicielka biura rachunkowego Clever Tax, powiedziała, że aktualnie wśród przedsiębiorców widać duże zdenerwowanie.

– Paniki jeszcze nie ma, ale firmy już się zamykają – wskazała z kolei Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych i właścicielka biura rachunkowego BEATA z Brodnicy.

Nadzieją dla polskich firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw jest wsparcie rządu w walce z wysokimi cenami rachunków, bez czego – według ekspertów – wiele z nich nie będzie miało szansy przetrwać nawet najbliższej zimy.

Źródło: Rzeczpospolita

Poprzedni artykułElektrownia jądrowa szansą dla polskiego biznesu
Następny artykułKrynica Forum – Karol Wolff z PKN Orlen o transformacji energetycznej