fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaInnowacjePolskie firmy nieświadome korzyści płynących z technologii

Polskie firmy nieświadome korzyści płynących z technologii

W ciągu ostatnich trzech lat zaledwie co piąta polska firma wdrożyła do swojego procesu co najmniej jedno z zaawansowanych rozwiązań technologicznych – wynika z opublikowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego badania na temat inwestycji w rozwiązania z zakresu przemysłu 4.0. Badanie przeprowadzono wśród polskich przedsiębiorców przemysłowych.

W komunikacie prasowym BGK napisano, że choć polski przemysł jest istotnym elementem naszej gospodarki, to wypada bardzo słabo na tle Europy pod względem wykorzystywanych technologii i struktury wykorzystywanych rozwiązań. Według Eurostatu w 2018 r. zaawansowane rozwiązania technologiczne stanowiły nieco ponad 4 proc. polskiej produkcji przemysłowej, a na Węgrzech było to aż 15 proc. Plany inwestycyjne w zakresie rozwiązań przemysłu 4.0 w ciągu najbliższych trzech lat deklaruje 16 proc. polskich przedsiębiorców. Przyczyną niskiego wyniku wśród polskich przedsiębiorców jest ich niewielka świadomość co do tego, jakie możliwości daje stosowanie nowoczesnych technologii, ale też z jakich produktów finansowych mogą skorzystać w celu ich wdrożenia.

– Analiza wyników naszego badania skłania nas ku refleksji, że przedsiębiorcy mogą nie być w pełni świadomi, jakie możliwości finansowania inwestycji dają im banki komercyjne, nierzadko ze wsparciem Banku Gospodarstwa Krajowego. Widzimy swoją rolę w edukowaniu przedsiębiorców, nie tylko w kontekście dostępnych produktów finansowych dopasowanych do ich potrzeb, ale też tego, jak ważne są inwestycje 4.0 dla ich firm. Jako państwowy bank rozwoju chcemy ułatwiać dostęp do finansowania przedsiębiorcom, ponieważ rozumiemy, że bez środków z zewnątrz znaczna część firm nie jest w stanie przeprowadzić potrzebnych inwestycji – powiedział cytowany w komunikacie Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK.

Z badania opublikowanego przez BGK wynika, że najpopularniejszymi rozwiązaniami stosowanymi w Polsce są: oprogramowanie automatyzujące wymianę informacji, chmura obliczeniowa i systemy RFID. BGK wskazuje też, że wdrożenie zaawansowanej technologii przekłada się na liczne korzyści dla firm, takie jak zwiększenie efektywności produkcji, otwarcie nowych rynków zbytu oraz zwiększenie bezpieczeństwa pracy.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy nie są gotowe na unijne wymogi?

Większość polskich przedsiębiorstw wciąż może nie być gotowa na spełnienie wymogów unijnej dyrektywy NIS2, która dotyczy cyberbezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA