fbpx
piątek, 10 stycznia, 2025
Strona głównaInnowacjePolskie firmy nieświadome korzyści płynących z technologii

Polskie firmy nieświadome korzyści płynących z technologii

W ciągu ostatnich trzech lat zaledwie co piąta polska firma wdrożyła do swojego procesu co najmniej jedno z zaawansowanych rozwiązań technologicznych – wynika z opublikowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego badania na temat inwestycji w rozwiązania z zakresu przemysłu 4.0. Badanie przeprowadzono wśród polskich przedsiębiorców przemysłowych.

W komunikacie prasowym BGK napisano, że choć polski przemysł jest istotnym elementem naszej gospodarki, to wypada bardzo słabo na tle Europy pod względem wykorzystywanych technologii i struktury wykorzystywanych rozwiązań. Według Eurostatu w 2018 r. zaawansowane rozwiązania technologiczne stanowiły nieco ponad 4 proc. polskiej produkcji przemysłowej, a na Węgrzech było to aż 15 proc. Plany inwestycyjne w zakresie rozwiązań przemysłu 4.0 w ciągu najbliższych trzech lat deklaruje 16 proc. polskich przedsiębiorców. Przyczyną niskiego wyniku wśród polskich przedsiębiorców jest ich niewielka świadomość co do tego, jakie możliwości daje stosowanie nowoczesnych technologii, ale też z jakich produktów finansowych mogą skorzystać w celu ich wdrożenia.

– Analiza wyników naszego badania skłania nas ku refleksji, że przedsiębiorcy mogą nie być w pełni świadomi, jakie możliwości finansowania inwestycji dają im banki komercyjne, nierzadko ze wsparciem Banku Gospodarstwa Krajowego. Widzimy swoją rolę w edukowaniu przedsiębiorców, nie tylko w kontekście dostępnych produktów finansowych dopasowanych do ich potrzeb, ale też tego, jak ważne są inwestycje 4.0 dla ich firm. Jako państwowy bank rozwoju chcemy ułatwiać dostęp do finansowania przedsiębiorcom, ponieważ rozumiemy, że bez środków z zewnątrz znaczna część firm nie jest w stanie przeprowadzić potrzebnych inwestycji – powiedział cytowany w komunikacie Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK.

Z badania opublikowanego przez BGK wynika, że najpopularniejszymi rozwiązaniami stosowanymi w Polsce są: oprogramowanie automatyzujące wymianę informacji, chmura obliczeniowa i systemy RFID. BGK wskazuje też, że wdrożenie zaawansowanej technologii przekłada się na liczne korzyści dla firm, takie jak zwiększenie efektywności produkcji, otwarcie nowych rynków zbytu oraz zwiększenie bezpieczeństwa pracy.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA