fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPolskie firmy pod ostrzałem hakerów

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Rośnie liczba firm, które stały się celami ataków hakerskich.

W 2022 r. aż co trzecia firma w Polsce zaobserwowała więcej prób cyberataków. Z raportu firmy doradczej KPMG dowiadujemy się, że jest to wynik najwyższy od 5 lat. Z kolei 58 proc. firm odnotowało „incydenty polegające na naruszeniu bezpieczeństwa”.

„Barometr cyberbezpieczeństwa” wykazał, że 57 proc. firm w Polsce nie przegląda regularnie logów bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o podejście do cyberataków, to nasze firmy najczęściej decydują się na opracowanie ogólnofirmowych procedur reagowania na wypadek ich wystąpienia (73 proc.). Z kolei 42 proc. respondentów ma podpisane umowy ramowe z zewnętrznymi firmami na wypadek konieczności wsparcia przy obsłudze cyberataku, a co trzecia badana organizacja korzysta z tzw. testów penetracyjnych typu Red Teaming do weryfikowania własnej skuteczności w obronie przed cyberatakami. Co czwarte przedsiębiorstwo w Polsce ma wykupioną polisę ubezpieczeniową od skutków cyberataków.

Polskie firmy najbardziej boją się zorganizowanych grup hakerskich (70 proc.) oraz grup wspieranych przez obce państwa (38 proc.). Co piąty przedsiębiorca boi się, że padnie celem ataku niezadowolonych lub podkupionych pracowników.

– Polskie organizacje, a w szczególności operatorzy usług kluczowych, bardziej niż kiedykolwiek zrozumiały, że są ciągłym celem zaawansowanych cyberataków, prowadzonych przez grupy wspierane przez obce państwa – powiedział Michał Kurek z KPMG w Polsce, który odniósł się w ten sposób do wojny w Ukrainie oraz towarzyszącej jej cyberwojny. – Nie ma zabezpieczeń gwarantujących bezpieczeństwo, w związku z czym krytyczne stają się inwestycje w procesy monitorowania bezpieczeństwa i reakcji na cyberataki. Dzięki nim możliwe jest skrócenie czasu, w jakim niewykryty haker bezkarnie działa w firmowej infrastrukturze – średnio wynosi on ponad pół roku.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA