fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolskie firmy potrzebują pracowników dorywczych

Polskie firmy potrzebują pracowników dorywczych

Ponad połowa polskich przedsiębiorstw do końca 2023 roku planuje jeszcze skorzystać z pomocy pracowników dorywczych.

Aż 53 proc. polskich firm chce w IV kwartale 2023 roku zatrudnić pracowników dorywczych – informuje portal Puls HR, który powołuje się na badanie przeprowadzone przez agencję pracy Tikrow. Najwięcej pracy będzie w logistyce, produkcji i handlu.

19 proc. przebadanych firm prognozuje większe zapotrzebowanie na pracowników dorywczych niż w poprzednim kwartale, a tylko 14 proc. sądzi, że będzie ono mniejsze. Co trzecia polska firma w najbliższym czasie nie planuje dodatkowego zatrudnienia.

Jak tłumaczy Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow, wzrost zapotrzebowania na pracowników dorywczych jest normalnym zjawiskiem, które jest związane z takimi wydarzeniami jak Dzień Wszystkich Świętych, Black Friday czy z okresem bożonarodzeniowym i wyprzedażami zimowymi. W tym czasie potrzeba więcej rąk do pracy w sklepach, ale też choćby w centrach logistycznych, gdyż Polacy zamawiają wówczas znacznie więcej rzeczy przez internet.

Do tego potrzebnych jest więcej rąk do pracy niż na co dzień, ale niekoniecznie stałych etatów, bo koszty tworzenia miejsc pracy, m.in. w związku z aż dwiema podwyżkami płacy minimalnej i stawki godzinowej w ciągu roku, są coraz wyższe. Stąd pracodawcy działają elastycznie i chętniej pozyskują pracowników gotowych do podjęcia pracy dorywczej

– powiedział Krzysztof Trębski.

Według badania przeprowadzonego przez Tikrow oferty pracy tymczasowej w Polsce cieszą się dużym zainteresowaniem. Średnio na jedno ogłoszenie zamieszczone na OLX Praca przypada 60 odpowiedzi.

Aż co piąty polski pracownik poszukuje dodatkowej pracy i najczęściej dotyczy to młodych ludzi. Powodem takiego stanu rzeczy są dodatkowe wydatki (64 proc.), ale też wysokie ceny i rosnące koszty życia codziennego (56 proc.).

Źródło: Puls HR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA