fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolskie firmy potrzebują pracowników dorywczych

Polskie firmy potrzebują pracowników dorywczych

Ponad połowa polskich przedsiębiorstw do końca 2023 roku planuje jeszcze skorzystać z pomocy pracowników dorywczych.

Aż 53 proc. polskich firm chce w IV kwartale 2023 roku zatrudnić pracowników dorywczych – informuje portal Puls HR, który powołuje się na badanie przeprowadzone przez agencję pracy Tikrow. Najwięcej pracy będzie w logistyce, produkcji i handlu.

19 proc. przebadanych firm prognozuje większe zapotrzebowanie na pracowników dorywczych niż w poprzednim kwartale, a tylko 14 proc. sądzi, że będzie ono mniejsze. Co trzecia polska firma w najbliższym czasie nie planuje dodatkowego zatrudnienia.

Jak tłumaczy Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow, wzrost zapotrzebowania na pracowników dorywczych jest normalnym zjawiskiem, które jest związane z takimi wydarzeniami jak Dzień Wszystkich Świętych, Black Friday czy z okresem bożonarodzeniowym i wyprzedażami zimowymi. W tym czasie potrzeba więcej rąk do pracy w sklepach, ale też choćby w centrach logistycznych, gdyż Polacy zamawiają wówczas znacznie więcej rzeczy przez internet.

Do tego potrzebnych jest więcej rąk do pracy niż na co dzień, ale niekoniecznie stałych etatów, bo koszty tworzenia miejsc pracy, m.in. w związku z aż dwiema podwyżkami płacy minimalnej i stawki godzinowej w ciągu roku, są coraz wyższe. Stąd pracodawcy działają elastycznie i chętniej pozyskują pracowników gotowych do podjęcia pracy dorywczej

– powiedział Krzysztof Trębski.

Według badania przeprowadzonego przez Tikrow oferty pracy tymczasowej w Polsce cieszą się dużym zainteresowaniem. Średnio na jedno ogłoszenie zamieszczone na OLX Praca przypada 60 odpowiedzi.

Aż co piąty polski pracownik poszukuje dodatkowej pracy i najczęściej dotyczy to młodych ludzi. Powodem takiego stanu rzeczy są dodatkowe wydatki (64 proc.), ale też wysokie ceny i rosnące koszty życia codziennego (56 proc.).

Źródło: Puls HR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA