fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjePolskie firmy powinny zainteresować się Estonią

Polskie firmy powinny zainteresować się Estonią

Estonia może być bardzo atrakcyjnym kierunkiem inwestycyjnym dla firm z Polski, które działają w takich branżach jak IT czy nowe technologie.

Choć Estonia nie jest czołowym partnerem gospodarczym Polski, to może być interesującym kierunkiem dla rozwoju polskich firm technologicznych oraz start-upów – dowiadujemy się z agencji Newseria Biznes. Zachętą mogą być też szerokie możliwości rządowych grantów, które są oferowane przez tamtejsze władze, również dla firm z naszego kraju.

Estonia jest znana z wysokiego poziomu cyfryzacji oraz start-upów i tętniącego życiem ekosystemu. Myślę, że może być interesująca dla polskich przedsiębiorców ze względu na nasze innowacyjne rozwiązania. Polskie spółki powinny inwestować w Estonii, bo mamy bardzo dobre i innowacyjne środowisko biznesowe, a jednocześnie bardzo korzystne otoczenie podatkowe. Nie ma u nas nadmiaru biurokracji, jest niewiele formalności do spełnienia. Daje to szansę na sprawdzanie nowych, nawet szalonych pomysłów. Słyniemy z nieszablonowego myślenia oraz sukcesów spółek jednorożców, co jest kolejnym dowodem na naszą otwartość

– powiedział agencji Newseria Biznes Andres Labi, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej, Invest Estonia.

Z kolei Artur Kuczmowski, prezes Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej określił Estonię jednym wielkim start-upem i krajem, w którym taka działalność jest swego rodzaju stylem życia. Rząd Estonii z chęcią rozwija start-upy różnymi grantami, a przedsiębiorcy mają tam możliwość współpracy z funduszami inwestycyjnymi z całego świata. Andres Labi precyzuje, że do rozdania jest przeszło 200 mln euro dotacji na innowacyjne inicjatywy.

Zachętą dla rozwoju biznesu w Estonii jest również fakt, że założenie tam firmy jest bardzo proste i może zająć zaledwie kilka minut. Co więcej, formalności te można wykonać zdalnie, podobnie jak późniejsze rozliczenia podatkowe i prowadzenie księgowości.

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA