fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolskie firmy poza przetargami międzynarodowymi

Polskie firmy poza przetargami międzynarodowymi

Choć przetargi organizowane przez instytucje międzynarodowe są łącznie warte kilkadziesiąt miliardów dolarów rocznie, to polskie firmy rzadko biorą w nich udział.

Według Miesięcznego Indeksu Koniunktury przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny z maja 2023 roku tylko 2 proc. polskich firm brało udział w przetargach organizowanych przez instytucje międzynarodowe. Jeśli już jakieś przedsiębiorstwa z Polski się na to zdecydują, to najczęściej są to duże firmy z branży budowlanej.

Dlaczego polskie firmy nie biorą udziału w przetargach międzynarodowych?

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyjaśniają, że nasze firmy rzadko decydują się startować w międzynarodowych przetargach, bo deklarują one działalność wyłącznie na rynku krajowym (82 proc.). Z kolei dwie trzecie ankietowanych przedsiębiorstw nie angażuje się w międzynarodowe zamówienia publiczne, bo twierdzi, że nie ma wystarczających zasobów organizacyjnych. Po 58 proc. firm odpuszcza przetargi międzynarodowe z powodu braku wystarczających zasobów rzeczowych albo finansowych.

Co istotne, aż 40 proc. firm nie wiedziało, że takie przetargi są organizowane i taki sam odsetek w nich nie startuje, ponieważ jej przedstawicieli ogranicza bariera językowa. Mniej więcej jedna trzecia firm nie wie nawet, gdzie szukać informacji o przetargach międzynarodowych.

Co dziesiąta firma chce brać udział w przetargach międzynarodowych

Dane zebrane przez PIE pokazują, że aż 89 proc. przedsiębiorstw nie brało i nie planuje wziąć udziału w przetargach międzynarodowych. Takie wskazania dotyczą głównie firm handlowych (94 proc.) i mikroprzedsiębiorstw (93 proc.), które deklarują działalność wyłącznie na rynku krajowym. Należy zaznaczyć, że mimo braku doświadczenia w udziale w międzynarodowych przetargach na taki krok w przyszłości chciałoby się zdecydować niemal 10 proc. polskich firm.

Analitycy PIE sugerują, że uzyskane wyniki świadczą o konieczności intensyfikacji przez polskie podmioty publiczne realizowanych już działań na rzecz zwiększenia udziału polskich firm w międzynarodowych zamówieniach publicznych. Jednym z elementów jest tutaj ułatwienie im dostępu do informacji o takich przetargach.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA