fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaBiznesPolskie firmy poza przetargami międzynarodowymi

Polskie firmy poza przetargami międzynarodowymi

Choć przetargi organizowane przez instytucje międzynarodowe są łącznie warte kilkadziesiąt miliardów dolarów rocznie, to polskie firmy rzadko biorą w nich udział.

Według Miesięcznego Indeksu Koniunktury przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny z maja 2023 roku tylko 2 proc. polskich firm brało udział w przetargach organizowanych przez instytucje międzynarodowe. Jeśli już jakieś przedsiębiorstwa z Polski się na to zdecydują, to najczęściej są to duże firmy z branży budowlanej.

Dlaczego polskie firmy nie biorą udziału w przetargach międzynarodowych?

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyjaśniają, że nasze firmy rzadko decydują się startować w międzynarodowych przetargach, bo deklarują one działalność wyłącznie na rynku krajowym (82 proc.). Z kolei dwie trzecie ankietowanych przedsiębiorstw nie angażuje się w międzynarodowe zamówienia publiczne, bo twierdzi, że nie ma wystarczających zasobów organizacyjnych. Po 58 proc. firm odpuszcza przetargi międzynarodowe z powodu braku wystarczających zasobów rzeczowych albo finansowych.

Co istotne, aż 40 proc. firm nie wiedziało, że takie przetargi są organizowane i taki sam odsetek w nich nie startuje, ponieważ jej przedstawicieli ogranicza bariera językowa. Mniej więcej jedna trzecia firm nie wie nawet, gdzie szukać informacji o przetargach międzynarodowych.

Co dziesiąta firma chce brać udział w przetargach międzynarodowych

Dane zebrane przez PIE pokazują, że aż 89 proc. przedsiębiorstw nie brało i nie planuje wziąć udziału w przetargach międzynarodowych. Takie wskazania dotyczą głównie firm handlowych (94 proc.) i mikroprzedsiębiorstw (93 proc.), które deklarują działalność wyłącznie na rynku krajowym. Należy zaznaczyć, że mimo braku doświadczenia w udziale w międzynarodowych przetargach na taki krok w przyszłości chciałoby się zdecydować niemal 10 proc. polskich firm.

Analitycy PIE sugerują, że uzyskane wyniki świadczą o konieczności intensyfikacji przez polskie podmioty publiczne realizowanych już działań na rzecz zwiększenia udziału polskich firm w międzynarodowych zamówieniach publicznych. Jednym z elementów jest tutaj ułatwienie im dostępu do informacji o takich przetargach.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Reklamy online mają w Polsce coraz większe znaczenie

W 2022 roku w Polsce znacznie wzrosła wartość rynku reklamy internetowej, a dynamika wzrostu wróciła do wyników sprzed pandemii.
2 MIN CZYTANIA

Na ratunek rynkowi miodu

Polska jest silnym graczem na rynku miodu, nie oznacza to jednak, że branża ta wolna jest od problemów. Przeciwnie – kłopoty występują i są bardzo poważne, a od lat dotyczą tego samego wątku, czyli fałszerstw.
4 MIN CZYTANIA

Nowy raport EY: dotujemy zagranicznych przedsiębiorców

Zagraniczne firmy są skutecznie zachęcane do prowadzenia działalności w Polsce – pisze EY w swoim raporcie. Dostają granty, dopłaty i różnego rodzaju wsparcie. Cieszy wzrost inwestycji w Polsce, czy jednak o to dokładnie chodziło?
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA