fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaTransportPolskie firmy przechodzą na auta elektryczne

Polskie firmy przechodzą na auta elektryczne

Coraz więcej polskich firm wprowadza do swojej floty auta elektryczne, ale ogólnie do Europy nam jeszcze sporo brakuje.

Już co dziesiąta firma działająca w Polsce ma w swojej flocie auta elektryczne – informuje „Puls Biznesu”. Na elektryfikację firmowej floty decydują się w naszym kraju głównie największe przedsiębiorstwa.

Gazeta podała, że ogólnie w pierwszym półroczu 2023 roku zarejestrowano w Polsce prawie 10 tys. e-aut. W czerwcu udział elektryków w łącznej liczbie rejestracji aut nad Wisłą był najwyższy w historii, ale to i tak nie wystarczyło, aby przełamać barierę 5 proc. wszystkich zarejestrowanych samochodów.

W efekcie, Polska ciągle należy do najmniej zelektryfikowanych krajów Unii Europejskiej, dla której średnia wynosi 14 proc. „Puls Biznesu” wylicza, że w Szwecji udział elektryków w sprzedaży sięgnął 40 proc., a w Holandii i Danii jest to ok. 30 proc. Zdecydowanym liderem w tym zestawieniu jest natomiast nienależąca do UE Norwegia z 80-proc. wskaźnikiem.

Polskie firmy kupują elektryki

Jak dotąd polską sprzedaż aut elektrycznych napędzają przede wszystkim firmy, które odpowiadają za przeszło 75 proc. sprzedaży.

Co dziesiąte przedsiębiorstwo działające w naszym kraju ma we flocie auta elektryczne, a co piąte chce takie kupić już wkrótce. Tematem nie jest jeszcze zainteresowanych 30 proc. firm. W efekcie, wśród firm zatrudniających co najmniej 50 pracowników auta elektryczne posiada 12 proc., a w przedsiębiorstwach z 250 osobami jest to 16 proc.

Źródło: PAP, Puls Biznesu

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA