fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjePolskie firmy przekonują się do cyfryzacji

Polskie firmy przekonują się do cyfryzacji

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw korzysta z podstawowych rozwiązań cyfrowych, ale transformacja cyfrowa w naszym kraju jest nierównomierna.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że dokładnie połowa polskich małych i średnich przedsiębiorstw osiągnęła przynajmniej podstawowy poziom intensywności cyfrowej – zauważył Polski Instytut Ekonomiczny.

Z „Tygodnika Gospodarczego” Polskiego Instytutu Ekonomicznego dowiadujemy się, że poziom intensywności cyfrowej to miara, w której firma otrzymuje 1 punkt za każdą z 12 technologii cyfrowych ujętych w kwestionariuszu GUS.

Wynik między 0 a 3 pkt. oznacza bardzo niski poziom intensywności – odsetek takich MŚP w Polsce w 2023 r. spadł o 10,2 pkt. proc. w porównaniu z 2021 r. Co ważne, postęp ten dotyczył zarówno małych, jak i średnich firm. Wynik 4-6 pkt. to podstawowy poziom intensywności. Badane technologie to m.in.: wykorzystanie AI, chmury obliczeniowej, mediów społecznościowych, posiadanie oprogramowania ERP lub CRM czy przynajmniej 1 proc. przychodów uzyskanych ze sprzedaży elektronicznej

– napisano w opracowaniu.

Jeśli chodzi o wykorzystanie sztucznej inteligencji w organizacji, to tylko 2,9 proc. małych i średnich przedsiębiorstw korzysta z takich narzędzi i był to wzrost o zaledwie 0,5 pkt proc. w porównaniu do 2021 roku. W przypadku małych firm wynik wyniósł 2,2 proc., a średnich – 6,5 proc. i to firmy średnie szybciej wdrażały rozwiązania AI. Wśród wszystkich firm badanych przez GUS, odsetek korzystających ze sztucznej inteligencji wyniósł 3,7 proc., co oznacza wzrost o 0,8 pkt proc. w porównaniu do wyniku sprzed 2 lat.

PIE podkreśla, że takie wyniki oznaczają, że Polska ma jeszcze sporo do nadrobienia, jeśli chodzi o wykorzystanie technologii cyfrowych w firmach. Żeby przyspieszyć ten proces potrzebne będzie współdziałanie sektora publicznego i prywatnego oraz wspólne porozumienie na rzecz realizacji celów cywilizacyjnych.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA