fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjePolskie firmy przekonują się do sztucznej inteligencji

Polskie firmy przekonują się do sztucznej inteligencji

Zdecydowana większość polskich firm w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy chce zwiększyć nakłady na wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Aż 63 proc. przedsiębiorstw w Polsce w ciągu najbliższych 18 miesięcy planuje zwiększyć wydatki na narzędzia oparte na sztucznej inteligencji – wynika z najnowszego raportu EY. Transformacja cyfrowa polskich firm nabiera tempa.

Ze wszystkich przebadanych firm 22 proc. chce podnieść wydatki na AI w znaczącym stopniu, a 41 proc. nieznacznie. Z kolei 23 proc. przedsiębiorstw utrzyma te wydatki na obecnym poziomie, zaś redukcję nakładów planuje 3 proc. firm. Badanie EY wykazało również, że 20 proc. firm w Polsce zakończyło proces wdrażania AI, natomiast 42 proc. jest w jego trakcie.

Wśród firm, które przeszły całą procedurę implementacyjną aż 80 proc. deklaruje osiągnięcie zamierzonych korzyści, a w dwóch trzecich cały proces wiązał się z koniecznością realizacji szerszej transformacji. Tylko 8 proc. firm przerwało próbę wdrożenia sztucznej inteligencji do organizacji, przede wszystkim ze względów technologicznych (42 proc.). Innym powodem były względy finansowe, na które wskazało 37 proc. ankietowanych.

Firmy w Polsce wdrażają rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji w celu usprawnienia lub automatyzacji procesów wewnętrznych (40 proc.) albo dla lepszego dotarcia do klientów (34 proc.). Poza tym, zwrócenie się w kierunku AI to reakcja na działania konkurencji (7 proc.) oraz skutek obawy przed utratą talentów (3 proc.). Rozwiązania AI są wdrażane przede wszystkim w obszarze obsługi klienta (50 proc.), sprzedaży (40 proc.) oraz IT (37 proc.). Najrzadziej z AI firmy korzystają w kwestiach prawno-proceduralnych (6 proc.).

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA