fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolskie firmy sprzedają coraz więcej na Amazonie

Polskie firmy sprzedają coraz więcej na Amazonie

W minionym roku znacznie wzrosła wartość sprzedaży polskich firm, które operują na platformie internetowej Amazon.

W 2022 r. wartość sprzedaży eksportowej małych i średnich przedsiębiorców z Polski sprzedających na platformie Amazon przekroczyła 4,4 mld złotych. Amazon poinformował, że jest to wzrost o 15 proc. w stosunku do wyniku z 2021 r.

Spośród wszystkich polskich małych i średnich przedsiębiorców sprzedających na Amazonie swoje produkty eksportowało aż 75 proc. podmiotów. Polskie firm najczęściej sprzedają towary klientom z Niemiec, Francji, Włoch, Austrii oraz Hiszpanii.

Dotychczas próg 1 mln złotych sprzedaży na Amazon przekroczyło ponad 600 polskich MŚP, z czego ponad 40 po raz pierwszy w 2022 r. Z kolei próg 100.000 zł osiągnęło już łącznie 1.700 przedsiębiorców, a wśród nich 200 pierwszy raz w ubiegłym roku. Tylko w 2022 roku polskie MŚP sprzedały na Amazon ponad 25 mln produktów

– wyliczono w komunikacie Amazona.

Produkty, które są sprzedawane przez polskich przedsiębiorców najczęściej należą do kategorii: dom, uroda, odzież, kuchnia i sprzęt AGD oraz sport.

W sumie w 2022 r. za pośrednictwem platformy Amazon swoje produkty sprzedawało ponad 275 tys. małych i średnich przedsiębiorców z Unii Europejskiej, którzy w 40 proc. eksportowali towar do krajów Wspólnoty. Wartość sprzedaży europejskich MŚP na Amazonie przekroczyła w 2022 r. aż 17 mld euro, co oznacza wzrost o ponad 20 proc. w stosunku do rezultatu z 2021 r.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA