fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaBiznesPolskie firmy sprzedają coraz więcej na Amazonie

Polskie firmy sprzedają coraz więcej na Amazonie

W minionym roku znacznie wzrosła wartość sprzedaży polskich firm, które operują na platformie internetowej Amazon.

W 2022 r. wartość sprzedaży eksportowej małych i średnich przedsiębiorców z Polski sprzedających na platformie Amazon przekroczyła 4,4 mld złotych. Amazon poinformował, że jest to wzrost o 15 proc. w stosunku do wyniku z 2021 r.

Spośród wszystkich polskich małych i średnich przedsiębiorców sprzedających na Amazonie swoje produkty eksportowało aż 75 proc. podmiotów. Polskie firm najczęściej sprzedają towary klientom z Niemiec, Francji, Włoch, Austrii oraz Hiszpanii.

Dotychczas próg 1 mln złotych sprzedaży na Amazon przekroczyło ponad 600 polskich MŚP, z czego ponad 40 po raz pierwszy w 2022 r. Z kolei próg 100.000 zł osiągnęło już łącznie 1.700 przedsiębiorców, a wśród nich 200 pierwszy raz w ubiegłym roku. Tylko w 2022 roku polskie MŚP sprzedały na Amazon ponad 25 mln produktów

– wyliczono w komunikacie Amazona.

Produkty, które są sprzedawane przez polskich przedsiębiorców najczęściej należą do kategorii: dom, uroda, odzież, kuchnia i sprzęt AGD oraz sport.

W sumie w 2022 r. za pośrednictwem platformy Amazon swoje produkty sprzedawało ponad 275 tys. małych i średnich przedsiębiorców z Unii Europejskiej, którzy w 40 proc. eksportowali towar do krajów Wspólnoty. Wartość sprzedaży europejskich MŚP na Amazonie przekroczyła w 2022 r. aż 17 mld euro, co oznacza wzrost o ponad 20 proc. w stosunku do rezultatu z 2021 r.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewiatan ma swoje postulaty dla przyszłego parlamentu

Konfederacja Lewiatan przedstawiła cały szereg postulatów dla ustawodawców na nową kadencję parlamentu po październikowych wyborach. Czego domagają się przedsiębiorcy?
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA