fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjePolskie firmy świadome cyberzagrożeń

Polskie firmy świadome cyberzagrożeń

Prawie wszystkie polskie firmy analizują aspekt cyberbezpieczeństwa przy wdrażaniu rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

Aspekt cyberbezpieczeństwa przy wdrażaniu sztucznej inteligencji analizuje 92 proc. firm w Polsce – wynika z raportu „Jak polskie firmy wdrażają AI” EY Polska. Mniej więcej jedna trzecia w tej grupie robi to jednak tylko w ograniczonym stopniu.

Analitycy EY Polska wskazują, że wraz ze wzrostem zastosowań sztucznej inteligencji i zainteresowania taką technologią pojawiają się nowe zagrożenia, które wymagają ochrony sieci i systemów informatycznych przed atakami.

Firmy w Polsce deklarują, że analizują potencjalne ryzyka, jednak praktyka w wielu przypadkach wygląda mniej optymistycznie. AI jest postrzegana głównie jako technologiczna nowość i kojarzona z takimi rozwiązaniami jak chatboty. Tymczasem to zupełnie nowy obszar ryzyka, a wiele przedsiębiorstw nie jest przygotowanych na cybernetyczne zagrożenia. Zaliczymy do nich ataki z wykorzystaniem spersonalizowanych wiadomości phishingowych, próby wyłudzeń z użyciem komunikatów zawierających nagranie głosowe łudząco podobne do głosu znanych nam osób czy też łatwiejsze pisanie kodów przez hakerów chcących znaleźć luki w oprogramowaniu. Efektem coraz swobodniejszego i niebezpiecznego wykorzystania narzędzi AI jest coraz bardziej rosnący problem z wyciekiem wrażliwych danych

– powiedział w komunikacie prasowym partner EY, lider Zespołu Cyberbezpieczeństwa w regionie EMEIA Piotr Ciepiela.

Badanie EY wykazało, że 40 proc. respondentów wdrożyło już politykę korzystania zarówno z wewnętrznych, jak i ogólnodostępnych narzędzi AI np. chatbotów. Jednocześnie pod kontrolą 26 proc. firm znajduje się używanie wyłącznie zewnętrznych systemów, a 30 proc. dopiero zastanawia się nad przyjęciem jakichkolwiek zasad. Polskie firmy coraz częściej decydują się też na regulowanie funkcjonowania chatbotów i dzisiaj 47 proc. przedsiębiorstw dopuszcza możliwość korzystania z nich w określonych przypadkach, zaś 15 proc. pozwala na to tylko w celach służbowych. Żadnej polityki w temacie chatbotów nie wprowadziło 24 proc. ankietowanych podmiotów.

Polskie firmy starają się też uczulać pracowników na cyberzagrożenia. 36 proc. ankietowanych decyduje się na wprowadzenie rozwiązań proceduralnych (np. szkoleń dla pracowników), a 31 proc. zwiększa liczbę rozwiązań na poziomie używanych przez pracowników narzędzi. Z kolei 20 proc. firm wdrożyło zarówno zabezpieczenia proceduralne, jak i narzędziowe.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA