fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumPolskie firmy z sektora biotech włączyły się do walki z COVID-19

Polskie firmy z sektora biotech włączyły się do walki z COVID-19

W myśl zasady „wszystkie ręce na pokład” firmy z całego świata włączyły się do walki z epidemią koronawirusa. Ci, których na to stać, wpłacają darowizny mające wspomóc przede wszystkim służby medyczne, zakup niezbędnych środków dla szpitali i innych ośrodków zdrowia oraz badania nad skuteczną szczepionką. Ci natomiast, którzy dysponują odpowiednią technologią, pracują nad superszybkimi testami na patogeny dróg oddechowych, czyli czymś, co dziś jest tak naprawdę na wagę złota.

Nad tego typu rozwiązaniami pracują wielkie międzynarodowe korporacje, jak chociażby znany na całym świecie szwajcarski koncern medyczny Roche, ale też polskie prywatne firmy, które pod tym względem w niczym nie ustępują zagranicznym kolegom po fachu. Wśród nich SensDX z Wrocławia, lubelska Bio Maxima, warszawski Scope Fluidics, czy Genomtec, wrocławska spółka technologiczna.

Jak idą Polakom prace? Tomasz Gondek, prezes SensDx, kilka dni temu poinformował, że cztery tygodnie po rozpoczęciu współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej osiągnęli pierwszy krok. – To wybór białka na drodze do opracowania szybkiego, specyficznego i czułego testu do wykrywania SARS-CoV-2. Teraz musimy znaleźć cząsteczki, które będą reagować wyłącznie z wyselekcjonowanymi białkami. Reakcja przypomina wiązanie przeciwciało-antygen i dążymy do tego, aby była tak samo selektywna. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, gotowy do walidacji test pojawi się na przełomie kwietnia i maja – zaznaczył.

– Kilka dni temu opatentowaliśmy technologię zminimalizowania urządzenia laboratoryjnego. Nasz mobilny Genomtec ID będzie dzięki temu niewiele większy od smartfona – mówi z kolei Miron Tokarski, współzałożyciel i prezes Genomteca. Pierwszy zestaw diagnostyczny spółki ma być nakierowany na patogeny dróg oddechowych.

Przedstawiciele firmy dodają, że wstępne testy Genomtec ID zaczną się jesienią, przy czym część z nich zostanie przeprowadzona w Wielkiej Brytanii, skąd pochodzi 2/3 zespołu zarządzającego spółką. Natomiast komercyjna sprzedaż ma być możliwa na przełomie 2021/2022.

Co ciekawe, wrocławski Genomtec jeszcze jako start-up w 2018 roku wygrał główną nagrodę (100 tys. zł) w konkursie CVC Young Innovator Awards organizowanym w ramach akceleratora MIT Enterprise Forum Poland (jednego z największych w Polsce akceleratorów dla startupów technologicznych). Spośród 250 firm aplikujących do programu, zespół polskich i międzynarodowych ekspertów wybrał 20 przedsiębiorców rozwijających unikalne technologie dla branży finansowej, energetycznej, ochrony zdrowia, rolniczej oraz przemysłu 4.0. Genomtec został także uznany za najlepszy start-up w kategorii biotech w ramach European Start-up Days oraz otrzymał wyróżnienia w konkursach Inicjator Innowacji oraz Architekci Innowacji.

Genomtec, ta młoda spółka, która jeszcze niedawno przechodziła program akceleracyjny, którego została finalistą i dostała się na Bootcamp w Bostonie, właśnie puka do technologicznej ekstraklasy w branży medycznej nie tylko na polskim, ale i międzynarodowym rynku. Tworzy innowacje, które mogą okazać się niezwykle przydatne w dobie Covid-19.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA