fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBiznesPolskie firmy zadowolone ze swoich finansów

Polskie firmy zadowolone ze swoich finansów

Większość małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce określa swoją sytuację finansową jako dobrą lub bardzo dobrą.

Aż 54 proc. małych i średnich przedsiębiorstw z sektorów handlu i usług określa obecny stan swoich finansów jako dobry, a 5 proc. jako bardzo dobry. Mniej optymistyczne są mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do dziewięciu pracowników, wśród których tylko co trzecia firma określa swoje finanse jako dobre.

Polskie firmy w zdecydowanej większości martwią się o rosnące koszty prowadzenia działalności.

Polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP zajmujący się handlem i usługami uważają, że największym wyzwaniem dla ich firmy w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą rosnące koszty prowadzenia działalności – tak odpowiedziało prawie 79 proc. respondentów

– napisano w badaniu „Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP”.

Dużym wyzwaniem dla polskich przedsiębiorców jest też niepewność gospodarcza, na którą wskazało prawie 70 proc. ankietowanych. Z kolei dla 55 proc. respondentów problemem może być utrzymanie przychodów i rentowności, a dla prawie 52 proc. ciężkie będzie pozostawienie obecnych cen produktów i usług. 40 proc. firm z sektora MŚP za wyzwanie uznaje zatrzymanie swoich klientów.

W raporcie wskazano, że wzrost cen i brak stabilnej sytuacji ekonomicznej to największe wyzwanie dla sektora kosmetycznego, HoReCa, ale też działalności profesjonalnej, naukowej lub technicznej, firm zajmujących się naprawą maszyn i urządzeń oraz dla branży fitness.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA