fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolskie firmy zadowolone ze swoich finansów

Polskie firmy zadowolone ze swoich finansów

Większość małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce określa swoją sytuację finansową jako dobrą lub bardzo dobrą.

Aż 54 proc. małych i średnich przedsiębiorstw z sektorów handlu i usług określa obecny stan swoich finansów jako dobry, a 5 proc. jako bardzo dobry. Mniej optymistyczne są mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do dziewięciu pracowników, wśród których tylko co trzecia firma określa swoje finanse jako dobre.

Polskie firmy w zdecydowanej większości martwią się o rosnące koszty prowadzenia działalności.

Polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP zajmujący się handlem i usługami uważają, że największym wyzwaniem dla ich firmy w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą rosnące koszty prowadzenia działalności – tak odpowiedziało prawie 79 proc. respondentów

– napisano w badaniu „Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP”.

Dużym wyzwaniem dla polskich przedsiębiorców jest też niepewność gospodarcza, na którą wskazało prawie 70 proc. ankietowanych. Z kolei dla 55 proc. respondentów problemem może być utrzymanie przychodów i rentowności, a dla prawie 52 proc. ciężkie będzie pozostawienie obecnych cen produktów i usług. 40 proc. firm z sektora MŚP za wyzwanie uznaje zatrzymanie swoich klientów.

W raporcie wskazano, że wzrost cen i brak stabilnej sytuacji ekonomicznej to największe wyzwanie dla sektora kosmetycznego, HoReCa, ale też działalności profesjonalnej, naukowej lub technicznej, firm zajmujących się naprawą maszyn i urządzeń oraz dla branży fitness.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA