fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolskie firmy zagrożone inwigilacją?

Polskie firmy zagrożone inwigilacją?

Przedstawiciele pracodawców alarmują, że najnowszy pomysł rządu stanowi poważne zagrożenie dla tajemnic firm działających w Polsce.

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, który zakłada, aby firmy audytorskie przekazywały do Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA) dokumentację z zamkniętych zleceń. Oznaczałoby to, że do PANA trafiają akta z niemal całej działalności biegłego rewidenta.

Według Konfederacji Lewiatan przyjęcie ustawy w proponowanym brzmieniu stanowiłoby poważne zagrożenie dla poufnych informacji polskich przedsiębiorstw, które znalazłyby się w jednej bazie administrowanej przez państwo. W 2022 r. PANA skontrolowała tylko 0,7 proc. wszystkich zleceń firm audytowych, a po zmianach miałaby dostęp niemal do wszystkiego i dotyczyłoby to akt za osiem lat wstecz.

Takie rozwiązanie oceniamy jednoznacznie negatywnie. Należy zrezygnować z dalszych prac nad nim. Po pierwsze, utworzenie jednej elektronicznej państwowej bazy z tak rozległymi i wrażliwymi informacjami zagraża bezpieczeństwu tych informacji. Mówimy o informacjach mogących być objętymi szeregiem tajemnic, od adwokackiej przez bankową do ubezpieczeniowej. Poza tym w grę wchodzi szeroki wachlarz informacji, przykładowo dotyczących finansowania, pracowników, planów inwestycyjnych, kontrahentów czy własności intelektualnej. Po drugie, pojawia się bardzo poważne pytanie o sens zbierania przez państwo „na zaś” takiego ogromu informacji na temat firm i organizacji pozarządowych

– powiedział Adrian Zwoliński, dyrektor departamentu rynku finansowego i prawa korporacyjnego Konfederacji Lewiatan.

Według przedstawicieli przedsiębiorców nie ma potrzeby wprowadzania omawianych zmian, które w dodatku rodziłyby dodatkowe koszty dla firm audytorskich. Te byłyby najpewniej przerzucone na ich klientów.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA