fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajPolskie firmy zagrożone inwigilacją?

Polskie firmy zagrożone inwigilacją?

Przedstawiciele pracodawców alarmują, że najnowszy pomysł rządu stanowi poważne zagrożenie dla tajemnic firm działających w Polsce.

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, który zakłada, aby firmy audytorskie przekazywały do Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA) dokumentację z zamkniętych zleceń. Oznaczałoby to, że do PANA trafiają akta z niemal całej działalności biegłego rewidenta.

Według Konfederacji Lewiatan przyjęcie ustawy w proponowanym brzmieniu stanowiłoby poważne zagrożenie dla poufnych informacji polskich przedsiębiorstw, które znalazłyby się w jednej bazie administrowanej przez państwo. W 2022 r. PANA skontrolowała tylko 0,7 proc. wszystkich zleceń firm audytowych, a po zmianach miałaby dostęp niemal do wszystkiego i dotyczyłoby to akt za osiem lat wstecz.

Takie rozwiązanie oceniamy jednoznacznie negatywnie. Należy zrezygnować z dalszych prac nad nim. Po pierwsze, utworzenie jednej elektronicznej państwowej bazy z tak rozległymi i wrażliwymi informacjami zagraża bezpieczeństwu tych informacji. Mówimy o informacjach mogących być objętymi szeregiem tajemnic, od adwokackiej przez bankową do ubezpieczeniowej. Poza tym w grę wchodzi szeroki wachlarz informacji, przykładowo dotyczących finansowania, pracowników, planów inwestycyjnych, kontrahentów czy własności intelektualnej. Po drugie, pojawia się bardzo poważne pytanie o sens zbierania przez państwo „na zaś” takiego ogromu informacji na temat firm i organizacji pozarządowych

– powiedział Adrian Zwoliński, dyrektor departamentu rynku finansowego i prawa korporacyjnego Konfederacji Lewiatan.

Według przedstawicieli przedsiębiorców nie ma potrzeby wprowadzania omawianych zmian, które w dodatku rodziłyby dodatkowe koszty dla firm audytorskich. Te byłyby najpewniej przerzucone na ich klientów.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA