fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolskie firmy zyskują na znaczeniu w ONZ

Polskie firmy zyskują na znaczeniu w ONZ

W 2022 roku kilkunastokrotnie wzrosła wartość towarów i usług dostarczonych do ONZ przez polskie firmy.

W 2022 roku polskie firmy dostarczyły do Organizacji Narodów Zjednoczonych towary i usługi o wartości przekraczającej 71 mln dolarów. To znaczny wzrost względem 2021 roku, gdy było to niespełna 5 mln dolarów.

Z kwoty 71 mln dolarów większość to towary (50 mln dolarów), a usługi osiągnęły wartość 21 mln dolarów. Polska dostarczała do ONZ głównie żywność i napoje (26 mln dolarów), a następnie środki medyczne (9,3 mln), usługi medyczne (7,4 mln) oraz oferowała transport i logistykę (5,2 mln).

Przez ostatnie dziesięć lat polskie dostawy do ONZ kształtowały się na poziomie ok. 3-5 mln dolarów. W 2022 r. Polska dostarczyła do ONZ towary i usługi za ponad 71 mln dolarów. Będziemy nadal intensywnie wspierać naszych przedsiębiorców w ich działaniach za granicą

– powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

Z kolei minister Waldemar Buda wyraził nadzieję, że sukcesy polskich firm na forum ONZ dają nadzieję, że nasze przedsiębiorstwa odegrają poważną rolę w odbudowie Ukrainy.

Ogólnie Polska zajęła 70. miejsce pod względem wartości dostaw, podczas gdy w 2021 roku była to 158. pozycja. W sumie w 2022 roku z ONZ współpracowało 330 przedsiębiorstw z polski wobec 92 w 2021 roku. Jednocześnie w systemie ONZ zarejestrowanych jest już 1000 firm z Polski.

Resort rozwoju podkreślił, że najważniejszym odbiorcą towarów i usług z Polski był Światowy Program Żywnościowy (WFP) – 30,3 mln dolarów, następnie UNICEF – 13,8 mln, WHO – 10,3 mln, UNHCR – 6,8 mln, IOM – 5,7 mln, UNDP – 1,9 mln, UN Secretariat – 1,1 mln, UNOPS – 1 mln dolarów.

Źródło: MRiT

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA