fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolskie gęsi podbijają Europę

Polskie gęsi podbijają Europę

W ciągu ostatniego roku Polska znacznie zwiększyła eksport gęsi do krajów Unii Europejskiej i jest czołowym producentem gęsiny na Starym Kontynencie.

Od stycznia do sierpnia 2023 roku polscy hodowcy gęsi sprzedali za granicę aż 2,9 tys. ton gęsiny – poinformował PAP Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. To aż o 60 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Aktualnie Polska jest czołowym producentem gęsi w Europie, ale większość produkcji jest kierowana na eksport. Wszystko z powodu wysokiej ceny tego mięsa, przez co Polacy zamiast gęsi wolą kupować kurczaki, indyki czy kaczki.

Polska jest jednym z wiodących producentów gęsi, pierza i puchu gęsiego w Unii Europejskiej. Krajowe pogłowie gęsi podlega stosunkowo niewielkim zmianom i w ostatnich latach kształtuje się na poziomie 0,9–1,3 mln sztuk, jednak większość produkcji jest eksportowana

– powiedział Marcin Wroński z KOWR.

W latach 2012-2022 wywóz gęsiny kształtował się na poziomie 14-21 tys. ton (w wadze produktu), a w latach 2020-2022 odnotowano dynamiczny wzrost wartości jej eksportu – z 51 mln euro do 116 mln euro. Głównym odbiorcą polskich gęsi od lat są Niemcy, gdzie w 2022 roku trafiło aż 75 proc. naszego eksportu tego mięsa.

W Polsce gęsi hoduje się przede wszystkim w czterech regionach. W 2022 r. największe ich pogłowie miały województwa: kujawsko–pomorskie (188 tys. szt.), łódzkie (165 tys. szt.), wielkopolskie (156 tys. szt.) oraz podlaskie (152 tys. szt.). Łączny udział tych czterech regionów w krajowym pogłowiu gęsi wynosił 68 proc. Choć na świecie występuje około 60 ras gęsi, to w Polsce dominuje gęś biała kołudzka, która stanowi ponad 90 proc. pogłowia tego drobiu w naszym kraju.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA