fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolskie gęsi podbijają Europę

Polskie gęsi podbijają Europę

W ciągu ostatniego roku Polska znacznie zwiększyła eksport gęsi do krajów Unii Europejskiej i jest czołowym producentem gęsiny na Starym Kontynencie.

Od stycznia do sierpnia 2023 roku polscy hodowcy gęsi sprzedali za granicę aż 2,9 tys. ton gęsiny – poinformował PAP Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. To aż o 60 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Aktualnie Polska jest czołowym producentem gęsi w Europie, ale większość produkcji jest kierowana na eksport. Wszystko z powodu wysokiej ceny tego mięsa, przez co Polacy zamiast gęsi wolą kupować kurczaki, indyki czy kaczki.

Polska jest jednym z wiodących producentów gęsi, pierza i puchu gęsiego w Unii Europejskiej. Krajowe pogłowie gęsi podlega stosunkowo niewielkim zmianom i w ostatnich latach kształtuje się na poziomie 0,9–1,3 mln sztuk, jednak większość produkcji jest eksportowana

– powiedział Marcin Wroński z KOWR.

W latach 2012-2022 wywóz gęsiny kształtował się na poziomie 14-21 tys. ton (w wadze produktu), a w latach 2020-2022 odnotowano dynamiczny wzrost wartości jej eksportu – z 51 mln euro do 116 mln euro. Głównym odbiorcą polskich gęsi od lat są Niemcy, gdzie w 2022 roku trafiło aż 75 proc. naszego eksportu tego mięsa.

W Polsce gęsi hoduje się przede wszystkim w czterech regionach. W 2022 r. największe ich pogłowie miały województwa: kujawsko–pomorskie (188 tys. szt.), łódzkie (165 tys. szt.), wielkopolskie (156 tys. szt.) oraz podlaskie (152 tys. szt.). Łączny udział tych czterech regionów w krajowym pogłowiu gęsi wynosił 68 proc. Choć na świecie występuje około 60 ras gęsi, to w Polsce dominuje gęś biała kołudzka, która stanowi ponad 90 proc. pogłowia tego drobiu w naszym kraju.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA