fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesPolskie gofry podbijają świat!

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.

Mimo rosnących kosztów produkcji w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 r. eksport wyrobów piekarniczych i ciastkarskich z Polski szedł w górę – podaje Polski Instytut Ekonomiczny.

W latach 2013-2022 wartość polskiego eksportu wyrobów piekarniczych i ciastkarskich wzrosła aż o 230 proc. i tylko w 2022 r. nasi producenci sprzedali za granicę 812 tys. ton tych wyrobów o wartości przekraczającej 2,5 mld euro. Udział polski w ich światowym eksporcie sięgnął 5,6 proc.

Główną pozycją w polskim eksporcie wyrobów piekarniczych i ciastkarskich są gofry i wafle, które w 2022 r. stanowiły aż jedną trzecią takiej sprzedaży. W minionym roku wyeksportowaliśmy 155 tys. ton gofrów i wafli, czyli o 17 proc. więcej niż w 2021 . W porównaniu do roku 2019 r. wzrost wyniósł niemal 35 proc.

W 2022 r. w sumie polskie gofry i wafle trafiły do przeszło 100 krajów, a najwięcej sprzedano ich do krajów Unii Europejskiej. Na czele znalazły się Niemcy, które kupiły aż 17,8 proc. polskiego eksportu, kolejna była Francja (8,4 proc.), a trzecie miejsce zajęły Czechy (5 proc.). Wśród krajów pozaunijnych najwięcej gofrów i wafli z Polski kupiły: Wielka Brytania (13,5 proc.), Stany Zjednoczone (ok. 4 proc.) oraz Rosja (ok. 3 proc.).

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA