fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjePolskie inwestycje zagraniczne rosną

Polskie inwestycje zagraniczne rosną

W 2021 r. polskie inwestycje bezpośrednie za granicą były ponad dwa razy większe niż rok wcześniej.

Z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego dowiadujemy się, że w 2021 r. saldo polskich inwestycji bezpośrednich za granicą było ponaddwukrotnie większe niż w 2020 r. W ostatecznym rozrachunku saldo wyniosło 7 mld zł, a największy udział w strukturze transakcji miały przepływy związane z reinwestowanymi zyskami.

„Stan należności netto na koniec 2021 roku wzrósł powyżej poziomu sprzed pandemii COVID-19, do 109,7 mld zł. Jest on jednak w dalszym ciągu niższy niż na koniec rekordowego 2016 roku (116,5 mld zł), tj. sprzed rozpoczęcia likwidacji struktur wykorzystywanych do optymalizacji podatkowej. Wspomniane spłaty zadłużenia przez spółki córki wobec polskich inwestorów przyczyniły się do niewielkiego spadku należności z tytułu dłużnych instrumentów finansowych (o 1,6 mld zł)” – napisano w raporcie „Zagraniczne inwestycje bezpośrednie w Polsce i polskie inwestycje bezpośrednie za granicą w 2021 roku”.

Z raportu NBP dowiadujemy się, że najwyższe salda dodatnie polskich inwestycji bezpośrednich dotyczą Norwegii (3,4 mld zł), Szwecji (2,3 mld zł) oraz Liechtensteinu (2,2 mld zł). W przypadku Litwy saldo wyniosło 1,3 mld zł, a Czech – 1,2 mld zł. W 2021 r. aż o 160 proc. w stosunku do 2020 r. wzrosła wielkość dochodów rezydentów z zagranicznych inwestycji, która wyniosła rekordowy poziom 13,9 mld zł. To efekt postpandemicznego odbicia i poprawy sytuacji gospodarczej na świecie.

Jeśli chodzi o napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce, to w 2021 roku wyniósł on 114,2 mld zł. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski wyniósł 4,3 proc. PKB w 2021 r. Największym inwestorem bezpośrednim  pozostawały Niemcy, a za nimi uplasowały się Francja oraz Niderlandy.

NBP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA