fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolskie jabłka podbiją kolejne rynki

Polskie jabłka podbiją kolejne rynki

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus uspokaja polskich producentów jabłek i zapewnia o otwarciu kolejnych rynków eksportowych.

Szef resortu rolnictwa Robert Telus powiedział, że Polsce udało się otworzyć aż 30 nowych rynków zbytu dla polskich jabłek. Minister zapewnił, że rząd na tym nie poprzestanie i będzie szukał kolejnych krajów, którym można byłoby sprzedawać owoce z Polski.

W związku z powyższym Robert Telus jest spokojny, jeśli chodzi o zbliżające się zbiory jabłek.

Z naszych szacunków wynika, że z jabłkami nie powinno być problemów, bo w tym roku na rynku będzie ich mniej niż przed rokiem. Aczkolwiek mamy wojnę na Ukrainie i w związku z tym nie wszystko da się przewidzieć. Obawiałbym się więc już teraz mówić, że będzie idealnie, ale po cichu przyglądamy się sytuacji i mam nadzieję, że nie będziemy mieć tutaj problemów

– powiedział Robert Telus.

Polityk omawiając otwarcie 30 nowych rynków dla polskich jabłek tłumaczył, że takie rozdrobnienie eksportu będzie działało na korzyść producentów z Polski, bo da im bezpieczeństwo, że nawet przy odpadnięciu z tej grupy jednego kraju, są kolejne którym można sprzedawać. Rząd chce się w ten sposób zabezpieczyć przed powtórzeniem sytuacji z Rosją, która wprowadzając embargo na polskie jabłka sprawiła rolnikom znad Wisły spory problem. Jednocześnie Robert Telus podkreślił, że w czasie wojny trudno być pewnym czegokolwiek, a szczególnie tego, co stanie się w przyszłości.

W 2022 r. zbiory jabłek w Polsce były wyższe o 5 proc. niż rok wcześniej i osiągnęły rekordowy poziom ponad 4,2 mln ton.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA