fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajPolskie jabłka podbiją kolejne rynki

Polskie jabłka podbiją kolejne rynki

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus uspokaja polskich producentów jabłek i zapewnia o otwarciu kolejnych rynków eksportowych.

Szef resortu rolnictwa Robert Telus powiedział, że Polsce udało się otworzyć aż 30 nowych rynków zbytu dla polskich jabłek. Minister zapewnił, że rząd na tym nie poprzestanie i będzie szukał kolejnych krajów, którym można byłoby sprzedawać owoce z Polski.

W związku z powyższym Robert Telus jest spokojny, jeśli chodzi o zbliżające się zbiory jabłek.

Z naszych szacunków wynika, że z jabłkami nie powinno być problemów, bo w tym roku na rynku będzie ich mniej niż przed rokiem. Aczkolwiek mamy wojnę na Ukrainie i w związku z tym nie wszystko da się przewidzieć. Obawiałbym się więc już teraz mówić, że będzie idealnie, ale po cichu przyglądamy się sytuacji i mam nadzieję, że nie będziemy mieć tutaj problemów

– powiedział Robert Telus.

Polityk omawiając otwarcie 30 nowych rynków dla polskich jabłek tłumaczył, że takie rozdrobnienie eksportu będzie działało na korzyść producentów z Polski, bo da im bezpieczeństwo, że nawet przy odpadnięciu z tej grupy jednego kraju, są kolejne którym można sprzedawać. Rząd chce się w ten sposób zabezpieczyć przed powtórzeniem sytuacji z Rosją, która wprowadzając embargo na polskie jabłka sprawiła rolnikom znad Wisły spory problem. Jednocześnie Robert Telus podkreślił, że w czasie wojny trudno być pewnym czegokolwiek, a szczególnie tego, co stanie się w przyszłości.

W 2022 r. zbiory jabłek w Polsce były wyższe o 5 proc. niż rok wcześniej i osiągnęły rekordowy poziom ponad 4,2 mln ton.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA