fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolskie jabłka podbijają świat

Polskie jabłka podbijają świat

Unia Owocowa poinformowała, że polscy sadownicy eksportują coraz więcej jabłek wysokiej jakości.

Zapotrzebowanie na jabłka najwyższej jakości (Golden, Jonaprince, Gala Royal i Red Chief) składają głównie kraje arabskie, jak Arabia Saudyjska, Egipt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. W 2020 r. polscy sadownicy wysłali do Arabii Saudyjskiej i ZEA ponad 1140 ton jabłek, a do połowy 2021 r. eksport na te rynki wyniósł 896 ton. Z kolei do Egiptu tylko w pierwszym kwartale 2021 r. Polska eksportowała ponad 40 tys. ton jabłek.

Najwięcej jabłek z Polski importuje natomiast Białoruś, bo między styczniem a marcem 2021 r. było to ok. 50 tys. ton. Kolejne są wymieniony już Egipt, a następnie Rumunia (ok. 21 tys. ton), Niemcy (ok. 18 tys. ton), Holandia (ponad 17 tys. ton) oraz Kazachstan (ok. 13 tys. ton). Eksportujemy też jabłka do Czech, Hiszpanii, Jordanii i Wielkiej Brytanii.

Unia Owocowa wskazuje, że obecnie Polska chce pozyskać dla eksportu rynki azjatyckie, ale jest to trudne nie tylko ze wzglęu na długi transport, ale też wysokie wymagania konsumentów, dotyczące wielkości i wybarwienia, ale też trwałości jabłek. Póki co rośnie zapotrzebowanie na polskie owoce w Tajlandii, Malezji, Bangladeszu i Afryce Zachodniej, zaś za kraje perspektywiczne uznano m.in. Senegal, Maroko, Izrael, Kolumbia, Kostaryka.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA