fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajPolskie jabłka podbijają świat

Polskie jabłka podbijają świat

Unia Owocowa poinformowała, że polscy sadownicy eksportują coraz więcej jabłek wysokiej jakości.

Zapotrzebowanie na jabłka najwyższej jakości (Golden, Jonaprince, Gala Royal i Red Chief) składają głównie kraje arabskie, jak Arabia Saudyjska, Egipt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. W 2020 r. polscy sadownicy wysłali do Arabii Saudyjskiej i ZEA ponad 1140 ton jabłek, a do połowy 2021 r. eksport na te rynki wyniósł 896 ton. Z kolei do Egiptu tylko w pierwszym kwartale 2021 r. Polska eksportowała ponad 40 tys. ton jabłek.

Najwięcej jabłek z Polski importuje natomiast Białoruś, bo między styczniem a marcem 2021 r. było to ok. 50 tys. ton. Kolejne są wymieniony już Egipt, a następnie Rumunia (ok. 21 tys. ton), Niemcy (ok. 18 tys. ton), Holandia (ponad 17 tys. ton) oraz Kazachstan (ok. 13 tys. ton). Eksportujemy też jabłka do Czech, Hiszpanii, Jordanii i Wielkiej Brytanii.

Unia Owocowa wskazuje, że obecnie Polska chce pozyskać dla eksportu rynki azjatyckie, ale jest to trudne nie tylko ze wzglęu na długi transport, ale też wysokie wymagania konsumentów, dotyczące wielkości i wybarwienia, ale też trwałości jabłek. Póki co rośnie zapotrzebowanie na polskie owoce w Tajlandii, Malezji, Bangladeszu i Afryce Zachodniej, zaś za kraje perspektywiczne uznano m.in. Senegal, Maroko, Izrael, Kolumbia, Kostaryka.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA