fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPolskie jabłka podbijają świat

Polskie jabłka podbijają świat

Unia Owocowa poinformowała, że polscy sadownicy eksportują coraz więcej jabłek wysokiej jakości.

Zapotrzebowanie na jabłka najwyższej jakości (Golden, Jonaprince, Gala Royal i Red Chief) składają głównie kraje arabskie, jak Arabia Saudyjska, Egipt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. W 2020 r. polscy sadownicy wysłali do Arabii Saudyjskiej i ZEA ponad 1140 ton jabłek, a do połowy 2021 r. eksport na te rynki wyniósł 896 ton. Z kolei do Egiptu tylko w pierwszym kwartale 2021 r. Polska eksportowała ponad 40 tys. ton jabłek.

Najwięcej jabłek z Polski importuje natomiast Białoruś, bo między styczniem a marcem 2021 r. było to ok. 50 tys. ton. Kolejne są wymieniony już Egipt, a następnie Rumunia (ok. 21 tys. ton), Niemcy (ok. 18 tys. ton), Holandia (ponad 17 tys. ton) oraz Kazachstan (ok. 13 tys. ton). Eksportujemy też jabłka do Czech, Hiszpanii, Jordanii i Wielkiej Brytanii.

Unia Owocowa wskazuje, że obecnie Polska chce pozyskać dla eksportu rynki azjatyckie, ale jest to trudne nie tylko ze wzglęu na długi transport, ale też wysokie wymagania konsumentów, dotyczące wielkości i wybarwienia, ale też trwałości jabłek. Póki co rośnie zapotrzebowanie na polskie owoce w Tajlandii, Malezji, Bangladeszu i Afryce Zachodniej, zaś za kraje perspektywiczne uznano m.in. Senegal, Maroko, Izrael, Kolumbia, Kostaryka.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA