Polska od ośmiu lat jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej, a od roku jesteśmy na trzecim miejscu we Wspólnocie, jeśli chodzi o produkcję kaczek.

Pexels.com

W 2021 r. Polska zajęła trzecie miejsce w Unii Europejskiej w produkcji kaczek. Wyprzedziły nas Francja oraz Węgry. Udział Polski w unijnym rynku kaczek wynosi aż 16 proc.

„Dominującą rasą kaczek hodowanych w Polsce jest Pekin. Kaczki tej rasy cechuje krótki cykl produkcji brojlerów, niezbyt duże wymagania pokarmowe oraz znaczna zdrowotność i duża zawartość mięsa” – wyjaśnił w komunikacie prasowym Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Przytaczane przez KOWR dane GUS ukazują, że w latach 2013-2020 produkcja kaczek w Polsce rosła, aby w 2021 r. zmaleć. Dla porównania – w 2020 r. pogłowie kaczek liczyło 6,4 mln sztuk, podczas gdy rok później było to już 5,3 mln zwierząt. KOWR tłumaczy, że za taki spadek odpowiada występujący wówczas wirus grypy ptaków oraz wynikająca z tego konieczność likwidacji stad. Najwięcej kaczek w Polsce produkuje się w województwach wielkopolskim (36 proc. krajowej produkcji) oraz łódzkim (22 proc.).

KOWR wskazał, że od 2012 do 2021 r. wartość sprzedaży zagranicznej mięsa z kaczek  wzrosła w Polsce dziesięciokrotnie – z 6 mln euro do aż 61 mln euro. Dla porównania, import kaczek do Polski jest mały, a w omawianym okresie wydatki na ten cel kształtowały się na poziomie 0,5-1,2 mln euro.

Najwięcej polskiego eksportu trafia do Unii Europejskiej (84 proc.), gdzie głównym odbiorcą są Niemcy. Poza Wspólnotą 14 proc. polskiego eksportu trafia do Wielkiej Brytanii.

KOWR

Poprzedni artykułFrancja krytykuje zakup okrętów atomowych przez Australię od USA i ostrzega przed „konfrontacją z Chinami”
Następny artykułCringe, odklejka, czy jednak essa? Młodzieżowe Słowo Roku 2022