fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolskie MŚP obawiają się nadchodzącego załamania

Polskie MŚP obawiają się nadchodzącego załamania

Większość małych i średnich przedsiębiorców jest przekonana, że kondycja ich biznesów słabnie i dalej będzie się tylko pogarszać. Oznak kryzysu nie widać jedynie w sektorze budowlanym, chociaż i tu są już pewne symptomy pogorszenia. Ostro hamują natomiast przemysł, handel oraz usługi.

Koniunktura w sektorze małych i średnich firm bardzo szybko słabnie. Nic niestety, nawet zapowiedzi interweniowania przez rząd na rynku energii i paliw, nie wskazuje na powrót optymizmu w najbliższych miesiącach. Przedsiębiorcy borykają się z codziennymi wyzwaniami – nie tylko spadają zamówienia i słabnie sprzedaż, ale przez zakłócone łańcuchy dostaw brakuje surowców, a często nawet najprostszych komponentów do produkcji.

– Nie jest to dobry prognostyk. Znacząco rosną koszty działalności, a firmy szukają ratunku w cięciu inwestycji i zmniejszaniu zatrudnienia. Widać więc, że będziemy mieli do czynienia ze znacznym spowolnieniem gospodarczym, co zapewne będzie już widoczne w danych o PKB za drugie półrocze – uważa Tomasz Rodak, dyrektor sprzedaży Bibby Financial Services, firmy, która już od jedenastu lat bada nastroje polskich przedsiębiorców, ich sytuację płatniczą oraz oczekiwania i plany biznesowe.

Produkcja przed zawałem?

W najnowszym badaniu Bibby MSP Index uwagę zwraca przede wszystkim ogromny spadek indeksu producentów. W ciągu zaledwie kilku miesięcy (od ostatniego, wiosennego pomiaru) zmniejszył się aż o 18 pkt – do 40,5 pkt. Nastrojów przedsiębiorców nie zmąciła nawet wojna na wschodzie. Teraz przewidują spadki sprzedaży.

Zły rozwój sytuacji pokazują też inne badania. Wskaźnik S&P Global PMI dla polskiego sektora przemysłowego sygnalizuje gwałtowny spadek produkcji i nowych zamówień oraz rosnące tempo redukcji miejsc pracy. Jakby tego było mało, coraz większe obawy przedsiębiorców wiążą się też z rosnącą inflacją, która przekroczyła właśnie 17,2 procent. Przedsiębiorcy muszą się wspierać (drożejącym) kredytem, by móc przetrwać. Według Krajowego Rejestru Długów BIG, w pierwszym półroczu 2022 roku blisko 200 firm w Polsce ogłosiło upadłość, a 862 wybrało postępowanie restrukturyzacyjne. I na tym zapewne się nie skończy.

Kto się boi najbardziej?

Najbardziej „obrywają” przy tym firmy sklasyfikowane jako tzw. „działalność pozostała”, czyli funkcjonujące w określonych niszach i o działalności rozproszonej – co może nieco dziwić, bo na ogół dywersyfikacja zmniejsza ryzyko powstania poważnych problemów. Niemniej to właśnie u nich istnieje największe ryzyko redukcji zatrudnienia, przy towarzyszącym temu spadku inwestycji, sprzedaży oraz zamówień.

Z kolei usługodawcy mówią o swoim coraz wyższym zadłużeniu, o słabszej płynności i niższym zatrudnieniu. Jedynie ich przewidywania dotyczące inwestycji są trochę lepsze, choć do zeszłorocznego poziomu optymizmu jest jeszcze daleko.

Kto się za bardzo nie boi?

Oznak kryzysu nie widać natomiast w budownictwie. Jeszcze. Inwestycje, zatrudnienie i przede wszystkim sprzedaż – według przewidywań przedsiębiorców tej branży – pozostają w miarę niezagrożone. Niemniej i w budownictwie nie widać dużego optymizmu mierzonego skalą przewidywanych przez branżę inwestycji. Stabilna sytuacja, nie wykazująca oznak pogorszenia, charakteryzuje również branżę transportową. Jednak nawet w przodujących branżach i sektorach rynku MŚP widać już subtelne symptomy nadciągającego spowolnienia. Na razie cieszmy się chociaż z tego, że są jeszcze przedsiębiorcy, którzy nie mają wielu powodów do narzekań.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA