fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaArchiwumPolskie piwo podbija świat

Polskie piwo podbija świat

Mało osób zdaje sobie sprawę, że eksport piwa z Polski jest pięciokrotnie większy od importu, a butelki ze złocistym trunkiem są jednym z najczęściej wysyłanych w świat produktów z kodem 590. W 2018 r. eksport polskiego piwa wyniósł 3,71 mln hl (za kwotę 600 mln zł). W tym samym czasie importowaliśmy jedynie 0,75 mln hl. Główne kierunki eksportu to Holandia, Niemcy i Włochy.

Przyglądając się wszystkim alkoholom, wydaje się, że piwo ma największy potencjał, by być polskim hitem eksportowym – mówi Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny ZPPP Browary Polskie. – To cieszy, tym bardziej że polskie piwo spełnia wszystkie warunki, aby stać się ambasadorem naszej żywności na zagranicznych rynkach. W 2018 r. wprowadziliśmy specjalne oznaczenie piw przeznaczonych na eksport – białoczerwone logo ”Proudly made in Poland”. Znak ma promować rodzime marki i budować wizerunek Polski jako kraju pochodzenia produktów spożywczych najwyższej jakości oraz wiarygodnego i wartościowego partnera handlowego.

Polskie piwo czyli jakie?

Głos w tej sprawie zabrał Andrzej Olkowski, prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich. – W sektorze piwowarskim funkcjonują trzy organizacje branżowe: Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego „Browary Polskie”, Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich oraz Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych. Mimo tego, że różnimy się wielkością zrzeszonych browarów, rolą na rynku, czy możliwościami produkcyjnymi, zawsze jesteśmy zgodni, co do tego, że POLSKIE PIWO, które z dumą warzymy, to nasze wspólne dobro – mówi. „Polskie piwo” to takie, które powstaje w polskich browarach, z polskich surowców i rozlewane jest do opakowań powstających w polskich hutach i wytwórniach puszek. Jednak przede wszystkim „polskie piwo” to produkt, który zaczyna być marką, nie tylko rozpoznawalną, ale przede wszystkim kojarzoną z jakością. Już kilka lat temu branża w formie autoregulacji wprowadziła definicję piwa. Dziś z dumą mogę stwierdzić, że ponad 80 proc. piw dostępnych na rynku spełnia tę normę. Nie można tego samego powiedzieć o pozostałych alkoholach. Polskie wina, mimo że dynamicznie się rozwijają, wciąż pozostają marginesem. Natomiast wśród wyrobów spirytusowych ilość produktów wysokiej jakości, które mogą posługiwać się mianem „polska wódka”, nie przekracza dwudziestu procent oferty – dodaje.

Piwo(warzy) w gospodarce narodowej

Polskie piwo to nie tylko powód do dumy i ambasador polskiego smaku, ale także ważna część narodowej gospodarki. Branża piwna oraz jej podwykonawcy dostarczają do budżetu ponad 11 mld złotych w formie podatków – głównie z tytułu VAT i akcyzy, a to poważny zastrzyk finansowy dla naszej narodowej kasy. Równie ważne jest to, że piwowarstwo zapewnia wartościowe miejsca pracy – w browarach i sektorach powiązanych zatrudnienie znajduje blisko 160 tysięcy naszych rodaków, którzy są zaangażowani w cały proces produkcji i obrotu piwa. Branża ma istotny wpływ na rozwój regionalny – duża część produkcji rolnej na rzecz piwa, jak i same browary zlokalizowane są w Polsce wschodniej i południowo-wschodniej, czyli w regionach słabiej uprzemysłowionych.

Polska jest jednoznacznie krajem piwa. W 2018 roku wyprodukowaliśmy go 40,93 miliona hektolitrów, co daje nam trzecie miejsce w Europie. Polacy lubią piwo, a statystyczny Kowalski pije go blisko 100 litrów rocznie. Od wielu lat konsumpcja utrzymuje się na stałym poziomie, a rozwój branży realizowany jest nie poprzez zwiększanie produkcji, ale przez podnoszenie jakości i różnorodność oferty. Ostatnie lata przyniosły stały spadek zawartości alkoholu w piwach najchętniej wybieranych przez Polaków oraz lawinowo rosnące zainteresowanie piwami bezalkoholowymi.

Mniej alkoholu, wyższa jakość

Jeszcze w latach osiemdziesiątych Polska borykała się z problemem pijaństwa – wspomina Andrzej Olkowski. – Mimo tego, że per capita alkoholu spożywano nieco mniej, jego konsumpcja była niebezpieczna. Pito alkohole mocne, głównie wódkę. Spożywano ją w dużych ilościach, czym osoby pijące narażały nie tylko własne zdrowie, ale także stabilność rodzin. Właśnie wówczas zapadła decyzja o tym, że należy sprzyjać rozwiązaniom zmierzającym do ograniczenia picia oraz zmiany przyzwyczajeń konsumpcyjnych na rzecz alkoholi słabszych. Dziś z perspektywy czasu śmiało można powiedzieć, że misja ta się powiodła. Spożycie alkoholu przez Polaków oscyluje w okolicach średniej europejskiej. Przy czym zmiana preferencji konsumpcyjnych na rzecz piwa i alkoholi o zdecydowanie mniejszej zawartości procentów spowodowała też ukrócenie negatywnych opinii o polskich ulicach, czy polskim pijaństwie – dodaje Olkowski.

Jaka przyszłość stoi przed polskim piwowarstwem? Głos w tej sprawie zabrał dyrektor Morzycki: – Nasza branża na przestrzeni ostatnich lat wspaniale się rozwinęła. Pomimo zastrzyku zagranicznego kapitału nie straciliśmy polskiego charakteru. Cieszy nas, że polityka państwa wobec browarników jest przewidywalna i stabilna, dzięki czemu możemy się w dalszym ciągu rozwijać, z pożytkiem dla branży, budżetu państwa i milionów piwoszy. Pielęgnujmy polską tradycję piwowarską, bądźmy dumni z polskiego piwa, które cenią nie tylko rodacy, ale także konsumenci z innych części świata!

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA