fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaTransportPolskie porty obsługują coraz więcej towarów, a coraz mniej ludzi

Polskie porty obsługują coraz więcej towarów, a coraz mniej ludzi

W poprzednim roku nastąpił znaczny wzrost obrotów ładunkowych w polskich portach na Bałtyku.

Najważniejszymi polskimi portami morskimi są Gdańsk, Gdynia, Świnoujście, Szczecin i Police. 2022 rok był okresem wyraźnego wzrostu liczby obsługiwanych statków oraz przeładowanych towarów. W poprzednim roku obroty ładunkowe w tych portach wyniosły 119 milionów ton, co oznacza, że wzrosły o 23,1 proc. względem roku 2021.

Jakie są, skąd pochodzą i dokąd płyną towary z polskich portów

Najczęściej przeładowywano ładunki suche (głównie węgiel i koks), mokre (przede wszystkim ropa naftowa i jej pochodne) oraz duże kontenery.

60,5 proc. przewożonych towarów było w relacji z portami w Europie, 14,5 proc. z portami w Afryce, 10,2 proc. – Azji, 6,7 proc. – Ameryki Północnej, 5,2 proc. – Ameryki Środkowej i Południowej, a 2,5 proc. – Australii i Oceanii.

Pasażerów coraz mniej

Jednocześnie wyraźnie spadła liczba przewozów pasażerskich. W 2022 roku z tej formy podróżowania przez polskie porty skorzystało niewiele ponad 2 miliony osób, czyli o 13,3 proc. mniej niż w roku wcześniejszym.

Zgodnie ze stanem na koniec 2022 roku, 88 statków transportowych było własnością lub współwłasnością polskich armatorów.

stat.gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA