fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolskie przedsiębiorczynie chciałyby niższych składek ZUS

Polskie przedsiębiorczynie chciałyby niższych składek ZUS

Kobiety prowadzące w Polsce biznesy twierdzą, że początek ich działalności byłby prostszy, gdyby państwo obniżyło składki ubezpieczeniowe oraz zmniejszyło podatki.

Polki prowadzące biznes oczekują, że państwo w jakimś stopniu będzie wspierać początkujących przedsiębiorców – wynika z raportu „Bizneswoman Roku: Polki i przedsiębiorczość 2023”. Wśród pomysłów wymieniają obniżone składki ZUS, niższe podatki lub wprowadzenie dopłat.

Badanie opublikowane przez Sukces Pisany Szminką pokazało, że 30 proc. przedsiębiorczyń chciałoby, żeby na start wymagane były niższe składki ZUS, a 15 proc. wskazało na niższe podatki. Z kolei 13 proc. ankietowanych kobiet stwierdziło, że dobrym pomysłem byłoby dofinansowanie działalności gospodarczej na start. Polki wskazały też, że pomocne byłoby wydłużenie okresu zwolnienia ze składek ZUS (11 proc.), wprowadzenie większej kwoty możliwej do zarobienia w ramach działalności nierejestrowanej (10 proc.) oraz możliwość bezpłatnych konsultacji ze specjalistą (8 proc.).

W odpowiedziach ankietowanych na temat tego, co z ich perspektywy byłoby największym wsparciem na początku prowadzenia własnej firmy, pojawia się kwestia wysokości składek ZUS. Jest to temat obecnie mocno aktualny z racji złożonego przed paroma dniami w Sejmie projektu zmiany dotychczasowych przepisów i wprowadzenia dobrowolnych opłat ZUS dla przedsiębiorców. Temat ten budzi emocje i niemałe kontrowersje, także wśród ekspertów, jednak z pewnością zagadnienie wysokości tych składek jest bardzo istotne dla przedsiębiorców oraz przedsiębiorczyń i ważne jest, aby podejmować publiczną debatę na ten temat

– powiedziała w komunikacie prasowym Olga Kozierowska, pomysłodawczyni konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku.

Polki zostały też zapytane o największe bariery w zakładaniu własnej firmy. Na czele znalazła się obawa przed utratą stabilizacji związanej z pracą na etacie, na co wskazała co trzecia ankietowana. Kolejne miejsca zajęły brak środków na rozpoczęcie nowego biznesu (18 proc.) oraz brak pewności siebie (14 proc.). Co ciekawe, aż 10 proc. pań boi się biurokracji, a 7 proc. obawia się porażki.

Jeśli chodzi o benefity z własnego biznesu, to kobiety najczęściej wskazywały elastyczność oraz możliwość samodzielnego decydowania o tym ile, kiedy i gdzie się pracuje (29 proc.). 18 proc. ankietowanych wskazało na pragnienie niezależności, a 17 proc. na zajęcie się czymś, co je interesuje.

Wśród pań posiadających firmę 28 proc. chciałoby w przyszłości rozwijać swój biznes lokalnie, 39 proc. – ogólnokrajowo, zaś prawie co czwarta badana deklaruje, że pragnie rozwijać firmę międzynarodowo.

Źródło: Sukces Pisany Szminką
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA