fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolskie rolnictwo jak w Holandii?

Polskie rolnictwo jak w Holandii?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus jest przekonany, że polskie rolnictwo powinno brać przykład z Holandii.

Według ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa polskie rolnictwo powinno iść w stronę modelu holenderskiego, w którym rolnicy mają udział w produkcji, przetwórstwie i handlu. Do tego potrzeba jednak zmiany mentalności.

Szef resortu rolnictwa w trakcie spotkania z rolnikami w Tarnogrodzie w województwie lubelskim zauważył, że polskie rolnictwo jest mocno rozdrobnione i potrzebuje większej współpracy rolników. Dlatego rząd będzie stawiał na jednoczenie się rolników oraz będzie promował Lokalną półkę.

W opinii Roberta Telusa dzięki Lokalnej półce rolnicy będą mieli większy dostęp do klientów, a także wymusi ona rozwój lokalnego przetwórstwa.

Nasze polskie przetwórstwo jest największym problemem naszego rolnictwa. To warunek konieczny do stabilizowania sytuacji, a stabilność jest bardzo ważna

– powiedział polityk.

Polskiemu przetwórstwu rolnemu mają pomóc też środki z Krajowego Planu Odbudowy. Szef resortu rolnictwa zauważył, że na przetwórstwo z KPO przeznaczono 3 mld złotych, a złożone wnioski opiewają na ponad 6 mld złotych.

W trakcie spotkania z rolnikami minister Telus zapowiedział również rozszerzenie wsparcia dla rolników poszkodowanych przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Zgodnie z planem rząd chce, aby na pomoc mogli też liczyć rolnicy, których straty w uprawach były niższe niż 70 proc. i zawierały się w przedziale 50-70 proc.

Źródło: MRiRW
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA