fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolskie rolnictwo jak w Holandii?

Polskie rolnictwo jak w Holandii?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus jest przekonany, że polskie rolnictwo powinno brać przykład z Holandii.

Według ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa polskie rolnictwo powinno iść w stronę modelu holenderskiego, w którym rolnicy mają udział w produkcji, przetwórstwie i handlu. Do tego potrzeba jednak zmiany mentalności.

Szef resortu rolnictwa w trakcie spotkania z rolnikami w Tarnogrodzie w województwie lubelskim zauważył, że polskie rolnictwo jest mocno rozdrobnione i potrzebuje większej współpracy rolników. Dlatego rząd będzie stawiał na jednoczenie się rolników oraz będzie promował Lokalną półkę.

W opinii Roberta Telusa dzięki Lokalnej półce rolnicy będą mieli większy dostęp do klientów, a także wymusi ona rozwój lokalnego przetwórstwa.

Nasze polskie przetwórstwo jest największym problemem naszego rolnictwa. To warunek konieczny do stabilizowania sytuacji, a stabilność jest bardzo ważna

– powiedział polityk.

Polskiemu przetwórstwu rolnemu mają pomóc też środki z Krajowego Planu Odbudowy. Szef resortu rolnictwa zauważył, że na przetwórstwo z KPO przeznaczono 3 mld złotych, a złożone wnioski opiewają na ponad 6 mld złotych.

W trakcie spotkania z rolnikami minister Telus zapowiedział również rozszerzenie wsparcia dla rolników poszkodowanych przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Zgodnie z planem rząd chce, aby na pomoc mogli też liczyć rolnicy, których straty w uprawach były niższe niż 70 proc. i zawierały się w przedziale 50-70 proc.

Źródło: MRiRW
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA