fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolskie rolnictwo tonie w długach

Polskie rolnictwo tonie w długach

Choć w ciągu ostatniego roku liczba zadłużonych rolników zmalała, to łączne zadłużenie w rolnictwie jest najwyższe od lat.

Krajowy Rejestr Długów poinformował, że w ciągu ostatniego roku zadłużenie w rolnictwie wzrosło o 6 proc. i wynosi 272,7 mln złotych. W sytuacji malejącej liczby zadłużonych rolników, rośnie zatem ich średnie zadłużenie.

Odsetek zadłużonych rolników spadł o niemal 4 proc. i dziś problemy z zaległościami ma 3734 z nich. Przeciętne zadłużenie wzrosło z 66,4 tys. zł do 73 tys. zł. Wyższe średnie zadłużenie notowano tylko w 2017 roku. Wtedy powodem były kwietniowe przymrozki, a dziś źródła problemów należy upatrywać w rosnących kosztach produkcji i spadających cenach skupu. Przez to sytuacja finansowa rolników ulega pogorszeniu. Co więcej, według ekspertów z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ceny skupu produktów rolniczych spadają obecnie szybciej niż ceny środków produkcji rolnej.

Wydaje się, że w najbliższym czasie liczne programy rządowego wsparcia powinny choć częściowo zrekompensować właścicielom gospodarstw trudy pracy na roli. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zaplanowała 60 interwencji rozwojowych, sektorowych i inwestycyjnych, z których część już została rolnikom wypłacona

– zauważono w analizie KRD.

Rekordzista ma 6 mln zł długu!

Większość z 272 mln zł zadłużenia należy do rolników, którzy prowadzą działalność mieszaną, czyli mają uprawy rolne połączone z hodowlą zwierząt. W lepszej sytuacji są podmioty prowadzące działalność usługową wspomagającą rolnictwo i następującą po zbiorach, a najmniejsze długi mają gospodarstwa skupiające się na uprawie roślin lub chowie zwierząt.

Jeśli chodzi o regiony, to łączne zadłużenie rolników jest najwyższe w województwie mazowieckim, gdzie wynosi ono w sumie 42,7 mln zł, a najwięcej dłużników rolnych jest w Wielkopolsce – 562. Z kolei rekordzistą pod względem wysokości długu jest rolnik z kujawsko-pomorskiego, który ma aż 6,4 mln zł zaległości w rachunkach za prąd, ale też wobec firmy wynajmującej maszyny i urządzenia rolnicze oraz funduszu sekurytyzacyjnego. Sami rolnicy czekają też na płatności od swoich kontrahentów, którzy zalegają im łącznie na kwotę 33,4 mln zł.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA