fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolskie spółki technologiczne trzymają się mocno

Polskie spółki technologiczne trzymają się mocno

Dobry początek roku i perspektywy dalszego wzrostu dla polskich spółek technologicznych – takie wnioski płyną z artykułu opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”.

„Rzeczpospolita” podaje, że tylko w I kwartale 2022 r. wyniki spółek Asseco BS, Asseco SEE oraz spółki matki Asseco Poland przebiły oczekiwania rynku. Sam szacunkowy zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej przekroczył 108 mln zł i był wyższy niż rok temu. Rekordowe wyniki odnotowała również grupa AB, a dobrymi wynikami mogą pochwalić się dystrybutorzy Action, NTT System, a nawet Asbis, którego większość obrotów pochodzi z krajów byłego ZSRR. Mimo wybuchu wojny na Ukrainie przychody Asbis w I kwartale 2022 r. spadły tylko o 5 proc. (do niemal 695 mln dolarów), ale wzrosła rentowność grupy.

Dziennik pisze, że problemem dla sektora IT są rosnące koszty, szczególnie jeśli chodzi o wynagrodzenia i wkrótce będzie wiadomo, czy i w jakim stopniu firmom uda się przerzucić te koszty na klientów.

„Istnieje obawa, że inflacja przełoży się na spadek konsumpcji, a to uderzyłoby w handel zarówno tradycyjny, jak i internetowy. Na razie e-commerce radzi sobie całkiem dobrze. W czwartek szacunkowe wyniki za I kwartał opublikował Shoper. Jego przychody wzrosły o 67 proc., do 26,3 mln zł, a EBITDA o 20 proc., do 7,7 mln zł. Zarząd spodziewa się dwucyfrowego wzrostu e-commerce w Polsce w 2022 r. Shoper rok temu wszedł na warszawską giełdę. Jego notowania zdaniem analityków mają potencjał wzrostowy” – podkreślono w artykule.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA