fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesPolskie start-upy podbijają rynek medyczny

Polskie start-upy podbijają rynek medyczny

Nie tylko w czasie pandemii potrzebne są systemy wspierające pracę lekarzy. Finansowanie innowacyjnych start-upów medycznych w coraz większym stopniu bierze na siebie nasz PARP oraz NCBR. To dobrze, bo są to intratne, ale kapitałochłonne przedsięwzięcia. Opracowywane w start-upach produkty i usługi pozwalają w rewolucyjny sposób usprawnić pracę lekarzy oraz skutecznie wspomagają diagnostykę medyczną.

PelviFly swoją technologię opracował w ścisłej współpracy z naukowcami z renomowanego Uniwersytetu Stanforda. Stworzone przez Urszulę Herman rozwiązanie wydaje się być nawet przełomowe, jeśli chodzi o rehabilitację pacjentów. Urządzenie, wraz z adekwatną aplikacją do prostego ściągnięcia z internetu, umożliwia przeprowadzenie treningu mięśni dna miednicy. Odbywa się to przy tym w bezpieczny, efektywny sposób i pod kontrolą specjalistów.

Dzięki innej, nowatorskiej aplikacji uPacjent (do ściągnięcia na laptop czy smartfon), można zamówić badania z dojazdem do domu czy biura. Serwis uPacjent jest dziełem dwojga krakowian – Dominiki Swadźby oraz Konrada Kargola. Spektrum badań laboratoryjnych oraz różnych testów jest bardzo szerokie. Wyniki można sprawdzać oczywiście online.

Także usługi specjalistów

Polacy są też autorami medycznych platform specjalistycznych. Powstałe w 2019 roku Therapify udostępnia konsultacje specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego. Właścicielami firmy są Damian Markowski, Łukasz Pstronga i Jan Pluta. Jest to również serwis rezerwacyjny otwierający dostęp do psychiatrów, psychoterapeutów oraz psychologów. Therapify oferuje pomoc także samym terapeutom, ułatwiając im nie tylko kontakt z pacjentami, ale też niedrogie promowanie ich własnych usług. Zasadniczą jednak jego część stanowią użyteczności pozwalające starannie monitorować leczenie psychiczne.

Ideą StethoMe jest z kolei pomoc rodzicom i lekarzom w ocenie stanu zdrowia dzieci, przy wykorzystaniu zdalnego stetoskopu, wyposażonego w funkcjonalności z zakresu AI. Twórcami rozwiązania są dr Honorata Hafke-Dys oraz prof. Jędrzej Kociński. Wirtualny stetoskop nagrywa i wstępnie interpretuje dźwięki „wysłyszane” podczas badania, które oczywiście potem interpretuje lekarz, by móc postawić diagnozę.

Mniej biurokracji dla lekarzy

Nie ma nic chyba bardziej irytującego lekarzy, jak konieczność wypełniania setek stron różnych formularzy. Stworzony przez dwóch braci programistów – Pawła i Krzysztofa Paczuskich Upmedi ułatwił wdrożenie e-recept, a teraz wspomaga lekarzy w codziennej pracy przy wypełnianiu dokumentów. Zdaniem twórców tego start-upu lekarze mogą zaoszczędzić nawet 70 proc. czasu traconego wcześniej na biurokrację.

Finansowanie zawsze się znajdzie

Problemem wielu start-upów jest bariera finansowa wejścia na rynek. W tej branży dodatkowe koszty wiążą się na przykład z koniecznością certyfikacji produktów medycznych na każdym z rynków z osobna. Inwestorzy doceniają jednak korzyści płynące z obiecujących innowacji dotyczących wysoko wszak rentownej branży medycznej. Raport „MED Meets TECH” przekazuje, że co prawda start-upy medyczne są nadal finansowane w znacznej mierze przez środki własne innowatorów, to jednak coraz częściej sięgają one – i to z powodzeniem – po środki z PARP czy NCBR. Duże zainteresowanie rozwijającą się dynamicznie branżą MED przejawiają także fundusze venture capital oraz aniołowie biznesu.

(przykłady firm za Bankier.pl)

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA