fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjePolskie start-upy przyciągają inwestorów

Polskie start-upy przyciągają inwestorów

Mimo wybuchu wojny na Ukrainie zagraniczne inwestycje w polskie start-upy nie zwolniły – pisze „Rzeczpospolita”.

Według informacji dziennika w pierwszym kwartale 2022 r. innowacyjne spółki w naszym kraju pozyskały niemal 1,2 mld zł finansowania, czyli o 150 proc. więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie. Co więcej, jest to rekordowe otwarcie roku w polskim rynku venture capital. Dla porównania w całym 2021 r. w polskie start-upy zainwestowano łącznie ponad 3,6 mld zł, a jeszcze w 2011 r. zaledwie 124 mln zł. Wyniki są bardzo dobre, ale eksperci sugerują ostrożność.

– Istnieje wiele realnych scenariuszy. Pozytywne zakładają relokację ukraińskich start-upów i zasilenie bazy programistów. Z kolei negatywne mogą objawić się ograniczeniem dopływu zagranicznego kapitału – powiedział na łamach „Rz” Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Dziennik wskazuje, że jak dotąd ziszcza się scenariusz pozytywny polegający na przyciąganiu ukraińskich start-upów i zapełnianiu deficytu programistów w Polsce ekspertami IT z Ukrainy.

„Co warto podkreślić, rosyjska inwazja nie zraziła zagranicznych inwestorów – koinwestycje polskich funduszy z tymi z innych krajów rok temu stanowiły jedną piątą transakcji. Obecnie to już niemal połowa” – wskazano w artykule.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

Rośnie aktywność inwestycyjna polskich firm

Listopad to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym odnotowano w Polsce wzrost aktywności inwestycyjnych przedsiębiorstw.
2 MIN CZYTANIA

Polska przyciąga inwestorów. Wciąż rośnie wartość inwestycji

W 2023 roku znacznie wzrosła wartość deklarowanych inwestycji, które zagraniczne firmy chcą poczynić w Polsce. Nasz kraj jest atrakcyjny dla inwestorów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA