fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolskie start-upy w tarapatach

Polskie start-upy w tarapatach

Polskie start-upy mają problemy z pozyskiwaniem pracowników.

Aż 52 proc. polskich start-upów boryka się z problemem znalezienia właściwych kandydatów do pracy – wynika z raportu Fundacji Startup Poland. Jest to główna bariera ich rozwoju w naszym kraju.

Poza problemami z pozyskaniem pracowników, prawie co drugi polski start-up narzeka na wzrost kosztów prowadzenia działalności. Z kolei dla 28 proc. takich firm problemem jest adaptacja do nowych regulacji, które wymusiły na nich zmianę formy zatrudnienia. Dla 13 proc. start-upów nowe warunki prawne oznaczają trudności przy ściąganiu talentów z zagranicy.

Raport Fundacji Startup Poland wykazał, że o pozycję polskiej „Doliny Krzemowej” rywalizują ze sobą regiony dolnośląski (z Wrocławiem) oraz mazowiecki (z Warszawą). Trzecim regionem kraju z największą liczbą start-upów jest województwo małopolskie (z Krakowem). Zdecydowana większość polskich start-upów, bo aż 77 proc., to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Najczęściej firmy takie są tworzone przez 4-10 osób (36 proc.). Jeśli chodzi o finansowanie, to 69 proc. z nich korzysta z własnego źródła przychodów, a 39 proc. opiera się na licencjach.

„Wśród startupów – korzystających z zewnętrznego finansowania – najwięcej jest takich, które mają za sobą tylko jedną rundę inwestycyjną, co podkreśla 67 proc. firm. Kwoty zebrane w ramach wszystkich dotychczasowych rund przez startupy wynoszą najczęściej między 1-2 mln zł. Jednocześnie aż 55 proc. założycieli deklaruje, że zauważa istnienie startupowej bańki, uderzającej w poziom wycen polskich biznesów” – napisano w raporcie. „Rynek startupów, jak i pozostałe segmenty polskiej gospodarki, staje przed licznymi wyzwaniami będącymi efektem między innymi kilku równolegle występujących kryzysów, tzw. czarnych łabędzi. Choć na tę chwilę zaledwie 7 proc. biznesów odczuło odpływ zagranicznych inwestorów, spodziewać się należy, że ten trend, podobnie jak w innych krajach, jeszcze się nasili” – podkreślili autorzy raportu.

Polskie Radio 24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA