fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaPolskie uczelnie w finansowych tarapatach. Przyczyną drastyczny wzrost kosztów energii

Polskie uczelnie w finansowych tarapatach. Przyczyną drastyczny wzrost kosztów energii

Wzrost cen za gaz i prąd bardzo uderza w polskie uniwersytety, które żeby przetrwać, będą musiały zdecydować się na poważne cięcia — podaje Radio ZET.

Z uwagi na fakt, że tarcze antyinflacyjne były skierowane głównie na pomoc gospodarstwom domowym, uczelnie nie odczuły ich efektu. Na skutek tego podwyżki cen gazu i prądu uderzyły szczególnie w uczelnie techniczne, jak politechniki, które muszą obsługiwać wiele urządzeń i maszyn, co dla nich oznacza wielomilionowe podwyżki rachunków.

Radio ZET podaje przykład Politechniki Wrocławskiej, dla której koszty prądu od nowego roku wzrosły aż o 84 proc., co oznacza, że według prognozy na 2022 r. rachunki za energię elektryczną pochłoną u tej uczelni aż 38,8 mln zł, czyli o 16,8 mln zł więcej niż w 2021 r. W przypadku gazu uczelnia ta musi sprostać 22 proc. podwyżce, co oznacza, że w 2022 r. będzie musiała zapłacić za ten surowiec 276,6 tys. zł, czyli o ponad 50 tys. zł więcej. Z podobnymi problemami borykają się uczelnie z całego kraju, również uniwersytety.

— Uczelnia jest na etapie analizowania możliwości ograniczenia kosztów praktycznie we wszystkich obszarach działalności — powiedział w radiu Michał Ciepielski z Politechniki Wrocławskiej.

Wśród pomysłów na oszczędności na innych uczelniach wymienia się inwestycje w instalacje fotowoltaiczne, a także bardziej racjonalne planowanie dni wolnych na uczelni, aby obniżyć zużycie mediów.

Póki co nie wiadomo czy w związku z opisywanymi podwyżkami Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje jakieś rekompensaty dla uczelni.

Źródło: Radio ZET

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA