fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaPolskie uczelnie w finansowych tarapatach. Przyczyną drastyczny wzrost kosztów energii

Polskie uczelnie w finansowych tarapatach. Przyczyną drastyczny wzrost kosztów energii

Wzrost cen za gaz i prąd bardzo uderza w polskie uniwersytety, które żeby przetrwać, będą musiały zdecydować się na poważne cięcia — podaje Radio ZET.

Z uwagi na fakt, że tarcze antyinflacyjne były skierowane głównie na pomoc gospodarstwom domowym, uczelnie nie odczuły ich efektu. Na skutek tego podwyżki cen gazu i prądu uderzyły szczególnie w uczelnie techniczne, jak politechniki, które muszą obsługiwać wiele urządzeń i maszyn, co dla nich oznacza wielomilionowe podwyżki rachunków.

Radio ZET podaje przykład Politechniki Wrocławskiej, dla której koszty prądu od nowego roku wzrosły aż o 84 proc., co oznacza, że według prognozy na 2022 r. rachunki za energię elektryczną pochłoną u tej uczelni aż 38,8 mln zł, czyli o 16,8 mln zł więcej niż w 2021 r. W przypadku gazu uczelnia ta musi sprostać 22 proc. podwyżce, co oznacza, że w 2022 r. będzie musiała zapłacić za ten surowiec 276,6 tys. zł, czyli o ponad 50 tys. zł więcej. Z podobnymi problemami borykają się uczelnie z całego kraju, również uniwersytety.

— Uczelnia jest na etapie analizowania możliwości ograniczenia kosztów praktycznie we wszystkich obszarach działalności — powiedział w radiu Michał Ciepielski z Politechniki Wrocławskiej.

Wśród pomysłów na oszczędności na innych uczelniach wymienia się inwestycje w instalacje fotowoltaiczne, a także bardziej racjonalne planowanie dni wolnych na uczelni, aby obniżyć zużycie mediów.

Póki co nie wiadomo czy w związku z opisywanymi podwyżkami Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje jakieś rekompensaty dla uczelni.

Źródło: Radio ZET

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Jeśli biznes w branży OZE, to tam, gdzie widać pole do znacznych zarobków

Polacy są za rozwijaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a prosumencka fotowoltaika i pompy ciepła nie potrzebują już dodatkowej reklamy. Firm w tej branży jest tak dużo, że czasem jakość nie idzie za ilością. Patrząc z punktu widzenia biznesowego, duży i niewykorzystany potencjał tkwi w geotermii i biogazie.
3 MIN CZYTANIA

Branża biogazowa walczy o wyższe ceny referencyjne

13 listopada uruchomiono kolejny raz aukcje OZE. Nie chcemy rysować czarnego scenariusza, ale jesteśmy niemal pewni, że nie będzie ani jednej oferty złożonej na biogaz – mówią nam przedstawiciele branży biogazowej. I dodają, że należy ubolewać nad tym, iż od lat władza nie potrafi stworzyć warunków, które uwolniłyby znaczący potencjał drzemiący w tym sektorze.
8 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA