fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatPolskie uczelnie wśród najlepszych na świecie, ale na dalekich miejscach

Polskie uczelnie wśród najlepszych na świecie, ale na dalekich miejscach

Dziewięć polskich uczelni znalazło się w rankingu tysiąca najlepszych uniwersytetów świata, znanego też jako Lista Szanghajska.

Dokładnie o dwa zmalała liczba polskich uniwersytetów, które znalazły się na tegorocznej Liście Szanghajskiej, zestawiającej tysiąc najlepszych uczelni świata. Spośród jedenastu polskich szkół najwyżej w tym rankingu uplasowały się dwie nasze uczelnie – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski.

Academic Ranking of World Universities (ARWU) jest publikowany regularnie od 2003 roku. W tegorocznej edycji tradycyjnie pierwsze miejsce zajął amerykański Harvard. Tuż za nim uplasowały się Stanford oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT). Co istotne, dokładne miejsce znane jest tylko dla pierwszej setki rankingu, a kolejne pojawiają się w grupach liczących po 50 czy 100 placówek.

Tym sposobem polskie uczelnie pojawiają się w piątej setce rankingu, na miejscach od 401 od 500. Mowa tutaj o Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim. Kolejne polskie szkoły znalazły się dopiero w ostatniej setce. Na miejscach od 901 do 1000 umieszczono Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnikę Gdańską, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Politechnikę Warszawską. W porównaniu do zestawienia z 2022 roku tym razem na liście nie pojawiła się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego ani Politechnika Wrocławska.

Ranking ARWU tworzony jest w oparciu o sześć obiektywnych wskaźników. Pod uwagę bierze się m.in. liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fields’a, liczbę wysoko cytowanych badaczy, liczbę artykułów opublikowanych w czasopismach „Nature” i „Science” oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index).

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA