fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatPolskie uczelnie wśród najlepszych na świecie, ale na dalekich miejscach

Polskie uczelnie wśród najlepszych na świecie, ale na dalekich miejscach

Dziewięć polskich uczelni znalazło się w rankingu tysiąca najlepszych uniwersytetów świata, znanego też jako Lista Szanghajska.

Dokładnie o dwa zmalała liczba polskich uniwersytetów, które znalazły się na tegorocznej Liście Szanghajskiej, zestawiającej tysiąc najlepszych uczelni świata. Spośród jedenastu polskich szkół najwyżej w tym rankingu uplasowały się dwie nasze uczelnie – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski.

Academic Ranking of World Universities (ARWU) jest publikowany regularnie od 2003 roku. W tegorocznej edycji tradycyjnie pierwsze miejsce zajął amerykański Harvard. Tuż za nim uplasowały się Stanford oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT). Co istotne, dokładne miejsce znane jest tylko dla pierwszej setki rankingu, a kolejne pojawiają się w grupach liczących po 50 czy 100 placówek.

Tym sposobem polskie uczelnie pojawiają się w piątej setce rankingu, na miejscach od 401 od 500. Mowa tutaj o Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim. Kolejne polskie szkoły znalazły się dopiero w ostatniej setce. Na miejscach od 901 do 1000 umieszczono Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnikę Gdańską, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Politechnikę Warszawską. W porównaniu do zestawienia z 2022 roku tym razem na liście nie pojawiła się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego ani Politechnika Wrocławska.

Ranking ARWU tworzony jest w oparciu o sześć obiektywnych wskaźników. Pod uwagę bierze się m.in. liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fields’a, liczbę wysoko cytowanych badaczy, liczbę artykułów opublikowanych w czasopismach „Nature” i „Science” oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index).

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA