fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajPolskie wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych rozchwytywane przez nowych klientów

Polskie wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych rozchwytywane przez nowych klientów

Producent przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun chwali się pozyskaniem nowych zamówień na swój eksportowy produkt, który sprawdził się w warunkach bojowych na Ukrainie.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (PPZR) Piorun jest produktem przedsiębiorstwa Mesko, ze Skarżyska-Kamiennej. Sprzęt ten służy do zwalczania samolotów, śmigłowców i dronów.

Piorun rynkowym hitem

Firma prezentowała go na kieleckich targach XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO, które odbyły się między 5 a 8 września. W czasie trwania tego wydarzenia, Mesko poinformowało, że podpisano kontrakty na dostawy Piorunów do dwóch nowych państw. Nie podano ich nazw, jednak określono, iż jedno jest krajem bałtyckim, a drugie bałkańskim. Zamówienia będą realizowane w latach 2025-2027.

Skuteczne i sprawdzone w boju

Wcześniej zamówienia na PPZR Piorun złożyły: Norwegia, USA, Estonia czy Ukraina. W tym ostatnim kraju sprzęt ten został z sukcesami wykorzystany do walki z rosyjskim wojskiem. Zgodnie z ukraińskimi relacjami strącano nim takie maszyny jak np. samolot Su-34 czy helikoptery Ka-52, Mi-28, Mi-8.

Do tej pory Mesko dostarczyło polskiej armii kilkaset Piorunów wyposażonych w tysiąc rakiet. Do 2026 roku polskie wojsko ma wejść w posiadanie kolejnych 600 zestawów i 3,5 tysiąca rakiet. Zwiększenie możliwości produkcyjnych pozwoli Mesko w przyszłym wypuścić tysiąc zestawów rocznie, a w kolejnych latach – 1,5 tysiąca.

mesko.com.pl, Twitter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA