fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolskim firmom budowlanym grozi zamknięcie

Polskim firmom budowlanym grozi zamknięcie

Wysoka inflacja mocno uderza w polskie firmy budowlane, którym grożą upadłości i wynikające z nich wstrzymanie inwestycji.

Inflacja i wysokie koszty prowadzenia działalności rujnują polskie firmy budujące drogi – alarmuje „Rzeczpospolita”. Według przytaczanej analizy ponad jedna trzecia kontraktów przynosi wykonawcom duże straty.

„Rzeczpospolita” dotarła do analizy przeprowadzonej przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB) i Ogólnopolską Izbę Budownictwa Drogowego (OIGD), w której pod lupę wzięto 35 kontraktów na budowę dróg. Z opracowania wynika, że dzisiaj przeszło jedna trzecia tych kontraktów przynosi wykonawcom duże straty, a wkrótce problem ten dotknie wszystkich.

Szacujemy, że już dziś całkowity wzrost kosztów ponad obowiązujący limit waloryzacji, w całości ponoszony przez wykonawców, a w konsekwencji podwykonawców, wynosi co najmniej 1 mld zł netto

– powiedział na łamach „Rz” Damian Kaźmierczak, wiceprezes PZPB.

Drożejące paliwo i energia, a także koszty pracy i finansowania sprawiają, że wzrost wszystkich kosztów prowadzenia działalności w ostatnim czasie wyniósł nawet kilkadziesiąt procent. To olbrzymi problem dla firm, które zawarły kontrakty kilka lat temu i nie pomoże tu nawet ubiegłoroczna waloryzacja umów wynosząca od 5 do 10 proc.

W związku z powyższym PZPB i OIGD zwróciły się do Ministra Infrastruktury o podniesienie limitu waloryzacji z 10 do 20 proc. ostrzegając, że branży grozi istotne osłabienie rynku wykonawczego, a w skrajnych przypadkach – upadłości przedsiębiorstw budowlanych i zatrzymanie prowadzonych budów. W najgorszej sytuacji są mniejsze i średnie firmy budowlane, które działają na kontraktach samorządowych, bo te w większości przypadków nie są objęte żadnymi klauzulami waloryzacyjnymi.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA