fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesPolsko-ukraińska umowa o relacjach biznesowych

Polsko-ukraińska umowa o relacjach biznesowych

26 października w Kijowie odbyło się spotkanie, podczas którego podpisano polsko-ukraińską umowę mającą na celu niwelować bariery we współpracy gospodarczej między firmami z obu krajów.

W ukraińskim ministerstwie rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury podpisano umowę o pracach nad powstaniem specjalnej księgi zawierającej listę problemów w relacjach między polskimi i ukraińskimi przedsiębiorstwami oraz sposób i termin ich rozwiązania. Tak zwana biała księga jest efektem dialogu między Warszawą a Kijowem.

Z polskiej strony umowę podpisała pełnomocnik polskiego rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz, która wyjaśniła, że dotychczas udało się zidentyfikować aż 80 kwestii, które wymagają szybkiej reakcji i są to sprawy zgłaszane głównie przez polskie firmy działające na Ukrainie. Mowa tutaj o uznawalności podpisu elektronicznego, opracowaniu wzorów umów obowiązujących w każdym przetargu oraz wdrożeniu pewnych uproszczeń dotyczących funkcjonowania odprawy i służb celnych. Zgodnie z ustaleniami rozwiązanie tych kwestii ma nastąpić maksymalnie w ciągu 12 miesięcy. Swoje problemy do rozwiązania zgłosili również ukraińscy przedsiębiorcy.

Byliśmy, jesteśmy i będziemy partnerami strategicznymi. Natomiast pojawiają się różne obiektywne problemy i one będą się pojawiać. By je rozwiązywać, potrzebujemy kontaktu, spotkań i rozmów, właśnie w takim formacie, jaki wspólnie zapoczątkowaliśmy z panią minister Jadwigą Emilewicz

– powiedziała z kolei ukraińska wiceminister rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Oleksandra Azarkina, która podpisała białą księgę.

Odbyło się też spotkanie w kijowskim biurze Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, w którym uczestniczyły oczywiście firmy z Ukrainy, a z Polski zaproszono przedstawicieli 17 spółek reprezentujących między innymi branżę rolno-spożywczą, logistyczno-transportową oraz sektor drzewny.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA