fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPolsko-ukraińska umowa o relacjach biznesowych

Polsko-ukraińska umowa o relacjach biznesowych

26 października w Kijowie odbyło się spotkanie, podczas którego podpisano polsko-ukraińską umowę mającą na celu niwelować bariery we współpracy gospodarczej między firmami z obu krajów.

W ukraińskim ministerstwie rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury podpisano umowę o pracach nad powstaniem specjalnej księgi zawierającej listę problemów w relacjach między polskimi i ukraińskimi przedsiębiorstwami oraz sposób i termin ich rozwiązania. Tak zwana biała księga jest efektem dialogu między Warszawą a Kijowem.

Z polskiej strony umowę podpisała pełnomocnik polskiego rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz, która wyjaśniła, że dotychczas udało się zidentyfikować aż 80 kwestii, które wymagają szybkiej reakcji i są to sprawy zgłaszane głównie przez polskie firmy działające na Ukrainie. Mowa tutaj o uznawalności podpisu elektronicznego, opracowaniu wzorów umów obowiązujących w każdym przetargu oraz wdrożeniu pewnych uproszczeń dotyczących funkcjonowania odprawy i służb celnych. Zgodnie z ustaleniami rozwiązanie tych kwestii ma nastąpić maksymalnie w ciągu 12 miesięcy. Swoje problemy do rozwiązania zgłosili również ukraińscy przedsiębiorcy.

Byliśmy, jesteśmy i będziemy partnerami strategicznymi. Natomiast pojawiają się różne obiektywne problemy i one będą się pojawiać. By je rozwiązywać, potrzebujemy kontaktu, spotkań i rozmów, właśnie w takim formacie, jaki wspólnie zapoczątkowaliśmy z panią minister Jadwigą Emilewicz

– powiedziała z kolei ukraińska wiceminister rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Oleksandra Azarkina, która podpisała białą księgę.

Odbyło się też spotkanie w kijowskim biurze Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, w którym uczestniczyły oczywiście firmy z Ukrainy, a z Polski zaproszono przedstawicieli 17 spółek reprezentujących między innymi branżę rolno-spożywczą, logistyczno-transportową oraz sektor drzewny.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA