fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycjePolsko-ukraińskie porozumienie giełdowe

Polsko-ukraińskie porozumienie giełdowe

Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz Ukraińska Giełda Energii podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy.

Giełda Papierów Wartościowych poinformowała o podpisaniu memorandum między Towarową Giełdą Energii (TGE), Izbą Rozliczeniową Giełd Towarowych (IRGiT) oraz Ukrainian Energy Exchange (Ukraińską Giełdą Energii – UEEX). Zarówno Polacy, jak i Ukraińcy liczą na szereg korzyści wynikających z porozumienia.

Współpraca z Ukrainą jest wielką szansą. Jest to olbrzymi rynek i przewidując zakończenie konfliktu na Ukrainie, będziemy mogli się z nim połączyć oraz zacieśniać współpracę. W ten sposób z jednej strony zaznaczymy swoją obecność, z drugiej strony będziemy mogli skorzystać z potencjału rynku ukraińskiego. Dojrzały i dobrze zorganizowany rynek giełdowy tworzy szansę rozwoju gospodarczego i udziału wielu przedsiębiorstw w bardzo bezpiecznym rynku i transakcjach według najwyższych standardów

– powiedział Piotr Zawistowski, prezes zarządu TGE.

Z kolei Oleksii Dubovskyi, przewodniczący rady UEEX uważa, że współpraca będzie bardzo istotna dla obu stron i skorzysta na niej wielu uczestników rynku, których tylko na  Ukrainie jest ponad 3,5 tys. Ukraińcy liczą na to, że współpraca z TGE zapewni im dostęp do fachowej wiedzy i ekspertów, a także chcą realizować wspólne projekty związane z clearingiem. Poza tym Dubovskyi wyraził nadzieję, że memorandum pomoże Ukrainie w integracji z Unią Europejską. Natomiast polska strona spodziewa się, że dzięki opisywanej współpracy łatwiej nam będzie angażować się w powojenną odbudowę Ukrainy.

GPW podkreśliła, że na mocy porozumienia przedstawiciel TGE wejdzie w skład Rady Doradczej UEEX, a także powołane zostaną dwa zespoły, które będą wypracowywać rekomendacje w zakresie rozwoju oferty produktowej oraz uruchomienia usług rozliczeniowych na Ukrainie.

Źródło: GPW

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA