fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaInwestycjePolsko-ukraińskie porozumienie giełdowe

Polsko-ukraińskie porozumienie giełdowe

Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz Ukraińska Giełda Energii podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy.

Giełda Papierów Wartościowych poinformowała o podpisaniu memorandum między Towarową Giełdą Energii (TGE), Izbą Rozliczeniową Giełd Towarowych (IRGiT) oraz Ukrainian Energy Exchange (Ukraińską Giełdą Energii – UEEX). Zarówno Polacy, jak i Ukraińcy liczą na szereg korzyści wynikających z porozumienia.

Współpraca z Ukrainą jest wielką szansą. Jest to olbrzymi rynek i przewidując zakończenie konfliktu na Ukrainie, będziemy mogli się z nim połączyć oraz zacieśniać współpracę. W ten sposób z jednej strony zaznaczymy swoją obecność, z drugiej strony będziemy mogli skorzystać z potencjału rynku ukraińskiego. Dojrzały i dobrze zorganizowany rynek giełdowy tworzy szansę rozwoju gospodarczego i udziału wielu przedsiębiorstw w bardzo bezpiecznym rynku i transakcjach według najwyższych standardów

– powiedział Piotr Zawistowski, prezes zarządu TGE.

Z kolei Oleksii Dubovskyi, przewodniczący rady UEEX uważa, że współpraca będzie bardzo istotna dla obu stron i skorzysta na niej wielu uczestników rynku, których tylko na  Ukrainie jest ponad 3,5 tys. Ukraińcy liczą na to, że współpraca z TGE zapewni im dostęp do fachowej wiedzy i ekspertów, a także chcą realizować wspólne projekty związane z clearingiem. Poza tym Dubovskyi wyraził nadzieję, że memorandum pomoże Ukrainie w integracji z Unią Europejską. Natomiast polska strona spodziewa się, że dzięki opisywanej współpracy łatwiej nam będzie angażować się w powojenną odbudowę Ukrainy.

GPW podkreśliła, że na mocy porozumienia przedstawiciel TGE wejdzie w skład Rady Doradczej UEEX, a także powołane zostaną dwa zespoły, które będą wypracowywać rekomendacje w zakresie rozwoju oferty produktowej oraz uruchomienia usług rozliczeniowych na Ukrainie.

Źródło: GPW

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska liderem inwestycji w insfrastrukturę

Z danych OECD wynika, że Polska była regionalnym liderem, jeśli chodzi o wolumen inwestycji w infrastrukturę w latach 2018-2021.
2 MIN CZYTANIA

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA