fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajPomoc dla branży turystycznej. Będzie nowy konkurs

Pomoc dla branży turystycznej. Będzie nowy konkurs

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ma zamiar uruchomić konkurs dla firm działających w branży turystycznej.

PARP w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej uruchomi konkurs „Zrównoważona turystyka”. Łączny budżet wynosi aż 630 milionów złotych.

Spory budżet konkursu to nie przypadek, gdyż turystyka należy do najważniejszych sektorów polskiej gospodarki, a według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECS) odpowiada za około 4,5 proc. PKB naszego kraju, zaś wartość całej branży w 2020 r. wynosiła ok. 104 miliardy złotych.

Zgodnie z planem nabór do konkursu ma ruszyć 12 października 2023 roku i trwać do 31 stycznia 2024 roku. PARP liczy, że dzięki uzyskanym pieniądzom uda się rozwijać turystykę makroregionalną, przy wykorzystaniu potencjału wielokulturowego dziedzictwa i unikatowych zasobów przyrodniczych.

Wynikiem działań objętych wsparciem ma być stworzenie ponadregionalnych produktów (szlaków) turystycznych na bazie walorów historycznych, kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych. Wsparcie przyczyni się do rozwoju ruchu turystycznego w mniej znanych destynacjach Polski Wschodniej, o wysokim potencjale i pozwoli na oferowanie zróżnicowanych form turystyki

– wyjaśniono w komunikacie prasowym.

PARP wyjaśniła, że środki z konkursu będzie można przeznaczyć na modernizację lub budowę obiektów czy przestrzeni stanowiących element zintegrowanego produktu turystycznego oraz modernizację lub budowę infrastruktury ułatwiającej dostęp do ww. miejsc w tym: udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, system oznakowania, zagospodarowanie terenu z poszanowaniem standardów ochrony zieleni, uporządkowanie wewnętrznych układów komunikacyjnych w bezpośrednim otoczeniu atrakcji turystycznych wraz z doprowadzeniem do dróg publicznych, działania z zakresu digitalizacji oferty szlaku i przystosowania do działania w warunkach kryzysu.

Konkurs dla HoReCa

PARP chce też wesprzeć przedsiębiorców z branży hotelarskiej, restauracyjnej oraz cateringowej. Specjalny konkurs ma pomóc wspierać odporność małych i średnich przedsiębiorstw, które są najbardziej podatne na kryzysy podobne do pandemii koronawirusa. Nowa inwestycja ma też pomóc w rozwoju przedsiębiorczości polskich firm z branży HoReCa.

Źródło: PARP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA