fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPomoc dla branży turystycznej. Będzie nowy konkurs

Pomoc dla branży turystycznej. Będzie nowy konkurs

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ma zamiar uruchomić konkurs dla firm działających w branży turystycznej.

PARP w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej uruchomi konkurs „Zrównoważona turystyka”. Łączny budżet wynosi aż 630 milionów złotych.

Spory budżet konkursu to nie przypadek, gdyż turystyka należy do najważniejszych sektorów polskiej gospodarki, a według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECS) odpowiada za około 4,5 proc. PKB naszego kraju, zaś wartość całej branży w 2020 r. wynosiła ok. 104 miliardy złotych.

Zgodnie z planem nabór do konkursu ma ruszyć 12 października 2023 roku i trwać do 31 stycznia 2024 roku. PARP liczy, że dzięki uzyskanym pieniądzom uda się rozwijać turystykę makroregionalną, przy wykorzystaniu potencjału wielokulturowego dziedzictwa i unikatowych zasobów przyrodniczych.

Wynikiem działań objętych wsparciem ma być stworzenie ponadregionalnych produktów (szlaków) turystycznych na bazie walorów historycznych, kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych. Wsparcie przyczyni się do rozwoju ruchu turystycznego w mniej znanych destynacjach Polski Wschodniej, o wysokim potencjale i pozwoli na oferowanie zróżnicowanych form turystyki

– wyjaśniono w komunikacie prasowym.

PARP wyjaśniła, że środki z konkursu będzie można przeznaczyć na modernizację lub budowę obiektów czy przestrzeni stanowiących element zintegrowanego produktu turystycznego oraz modernizację lub budowę infrastruktury ułatwiającej dostęp do ww. miejsc w tym: udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, system oznakowania, zagospodarowanie terenu z poszanowaniem standardów ochrony zieleni, uporządkowanie wewnętrznych układów komunikacyjnych w bezpośrednim otoczeniu atrakcji turystycznych wraz z doprowadzeniem do dróg publicznych, działania z zakresu digitalizacji oferty szlaku i przystosowania do działania w warunkach kryzysu.

Konkurs dla HoReCa

PARP chce też wesprzeć przedsiębiorców z branży hotelarskiej, restauracyjnej oraz cateringowej. Specjalny konkurs ma pomóc wspierać odporność małych i średnich przedsiębiorstw, które są najbardziej podatne na kryzysy podobne do pandemii koronawirusa. Nowa inwestycja ma też pomóc w rozwoju przedsiębiorczości polskich firm z branży HoReCa.

Źródło: PARP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA