fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPomoc dla branży turystycznej – nowy projekt

Pomoc dla branży turystycznej – nowy projekt

W piątek 14 sierpnia 2020 roku Sejm przyjął konsultowany z Ministerstwem Rozwoju poselski projekt ustawy zawierający ważne rozwiązania wspierające branżę turystyczną. Dokument zostanie skierowany do dalszych prac w Senacie.

Projekt ustawy dotyczy szczególnych rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i zakłada powołanie Turystycznego Funduszu Zwrotów, który umożliwi zwroty wpłat klientom biur podróży, a także Funduszu Pomocowego związanego z sytuacjami nadzwyczajnymi, jak na przykład klęski żywiołowe lub pandemia.

Nowe instrumenty finansowe dla turystyki

Turystyczny Fundusz Zwrotów pozwoli biurom podróży, które musiały odwołać umówione wycieczki ze względu na Covid-19, na zwrot wpłat od ich klientów. Zaciągnięte z TFZ kwoty organizatorzy turystyki będą musieli zwracać – na preferencyjnych warunkach – w ciągu sześciu lat.

Dodatkowo utworzony Turystyczny Fundusz Pomocowy miałby stanowić swego rodzaju reasekurację na rynku i być uruchamiany w sytuacjach nadzwyczajnych. W projekcie ustawy znalazła się propozycja, aby na ten nowy fundusz branża turystyczna składała się po 1 stycznia 2021 roku – podobnie jak na przewidziany na wypadek niewypłacalności Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Dodatkowe świadczenia postojowe

Nowa regulacja stanowi, że prowadzącej działalność gospodarczą osobie, która skorzystała już ze świadczenia postojowego, przysługiwać będzie prawo do dodatkowego świadczenia postojowego. Kryterium jego udzielenia stanowi spadek przychodu o co najmniej 80 proc. i skorzystanie z takiego instrumentu w przeszłości.

Z rozwiązania tego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność określoną w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007 i oznaczonej kodami:
– 49.39.Z (Pozostały transport lądowy pasażerski),
– 77.39.Z (Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych),
– 90.01.Z (Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych),
– 90.02.Z (Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych),
– 93.29.Z (Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna).

Dodatkowo do świadczenia postojowego będą uprawnieni prowadzący działalność sezonową piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni (kod 79.90.A), którzy zawiesili działalność po 31 sierpnia 2019 roku i wykonywali ją sezonowo nie dłużej niż dziewięć miesięcy w roku.
Agenci turystyczni (PKD 79.11.A) otrzymają wsparcie na podobnych warunkach jak inni będący na umowach agencyjnych.

Zwolnienie ze składek ZUS

Proponowane regulacje zakładają również, że przedsiębiorcy, którzy nie opłacili składek za okres od 1 czerwca do 31 sierpnia br. zostaną zwolnieni z obowiązku ich opłacania. Chodzi o składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych. Dotyczy to przedstawicieli szeroko rozumianej branży turystycznej, która poniosła największe straty finansowe w wyniku wybuchu pandemii COVID-19 oraz wywołanych nią sytuacji kryzysowych.

Tutaj również wprowadzono kryterium spadku przychodu o co najmniej 80proc. oraz oznaczenie przeważającej działalności kodami PKD:
– 55.10.Z (Hotele i podobne obiekty zakwaterowania),
– 82.30.Z (Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów),
– 49.39.Z (Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany),
– 77.39.Z (Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane),
– 90.01.Z (Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych),
– 90.02.Z (Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych),
– 93.29.Z (Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna),
– 79.11.A (Działalność agentów turystycznych),
– 79.90 A (Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych).

Na podstawie informacji prasowej Departamentu Komunikacji
Ministerstwa Rozwoju

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA