fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaFinansePonad 100 miliardów złotych deficytu. Rząd nowelizuje budżet

Ponad 100 miliardów złotych deficytu. Rząd nowelizuje budżet

Miał być zrównoważony budżet, ale nic z tego. Deficyt w 2020 r. wyniesie ponad 109 mld zł. Rząd przyjął w czwartek projekt nowelizacji budżetu. Dochody będą niższe o ponad 30 mld zł, a koszty wyższe o ponad 70 mld zł.

Rząd dostosowuje budżet państwa na 2020 r. do sytuacji związanej z wybuchem pandemii COVID-19. Rozprzestrzenianie się koronawirusa przyczyniło się do największego kryzysu gospodarczego ostatnich lat, który wpłynął na gwałtowne wyhamowanie aktywności gospodarczej w Polsce i innych krajach dotkniętych pandemią” – wyjaśniono w komunikacie.

Po lipcu deficyt budżetowy wynosił 16,3 mld zł. Według wcześniejszych zapowiedzi, Sejm miałby zająć się nowelizacją budżetu we wrześniu. Rząd przyjął projekt nowelizacji
W projekcie nowelizacji założono następujące wpływy i wydatki na 2020 r.:

  • dochody budżetu państwa będą niższe od zaplanowanych o 36,7 mld zł i wyniosą 398,7 mld zł;
  • wydatki budżetu państwa mają wynieść 508 mld zł i będą tym samym wyższe o 72,7 mld zł od zaplanowanych przed ogłoszeniem pandemii;
  • deficyt budżetu wyniesie 109,3 mln zł.

Według rządowych założeń do budżetu, w 2020 r. PKB ma skurczyć się o 4,6 proc. – wcześniej zakładano wzrost o 3,7 proc.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA

Jak skutecznie wykorzystać nowoczesną technologię

W jaki sposób technologia może wspierać trzeci z filarów piątej rewolucji przemysłowej? Czy uda się przewidywać ewentualne kryzysy i zapobiegać zagrożeniom związanym z technologicznymi przemianami? A może nawet wykorzystać je w służbie rozwoju cywilizacyjnego?
4 MIN CZYTANIA