fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjePonad 11,1 mld zł inwestycji zagranicznych w Polsce

Ponad 11,1 mld zł inwestycji zagranicznych w Polsce

Polska pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków napływu inwestycji zagranicznych – ocenia Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Od stycznia do końca listopada 2021 r. firmy z zagranicy zadeklarowały realizację inwestycji o wartości ponad 11,1 mld zł i utworzenie 6 350 nowych miejsc pracy.

Według resortu rozwoju i technologii „Polska to świetne miejsce do inwestowania”, co potwierdzają statystyki dotyczące skali inwestycji w Polsce. „Posiadamy rozbudowany system wsparcia inwestycji, który wyróżnia nas na tle zagranicznej konkurencji. Są to: Polska Strefa Inwestycji oraz Program Wsparcia Inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030” – stwierdził resort. Oba instrumenty stale przyciągają nowych inwestorów do naszego kraju.

MRiT przypomniał, że tylko w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) od początku stycznia do końca listopada 2021 r. wydano 470 decyzji o wsparciu (w samym listopadzie 57 decyzji) o łącznej wartości 20 mld zł (tylko w listopadzie 1,7 mld zł, a w październiku – 4,6 mld zł).

„W porównaniu do końca listopada 2020 r. pod względem liczby projektów zanotowaliśmy wzrost o 59 proc. rdr, pod względem wartości inwestycji wzrost o 86 proc. oraz wzrost o 125 proc. w liczbie nowych miejsc pracy” – zauważono. W porównaniu do analogicznego okresu sprzed pandemii, czyli do końca listopada 2019 r., w liczbie projektów nastąpił wzrost o 53 proc.; w wartości inwestycji – wzrost o 48 proc., a w liczbie nowych miejsc pracy – o 79 proc. „Te dane wskazują na skuteczność przepisów, które przyciągają inwestorów oraz kapitał zagraniczny do Polski, gwarantując tym samym stały rozwój polskiej gospodarki” – stwierdził resort.

Z danych MRiT wynika, że udział zagranicznych firm w liczbie projektów w całym 2020 r. wyniósł 35 proc. i również 35 proc. do końca listopada 2021 r. Deklarowana wartość inwestycji to odpowiednio 83 proc. w całym 2020 r. i 82 proc. na koniec listopada 2021 r. Firmy zagraniczne odpowiadały w 2020 r. za 73 proc. deklarowanych miejsc pracy w ramach PSI, a na koniec listopada 2021 r. – za 84 proc.

Z kolei wg. Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), w czasie pierwszych trzech kwartałów tego roku Agencja wsparła realizację 67 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 2,1 mld euro. Dla porównania: w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 31 projektów o łącznej wartości 1,5 mld euro.

Od stycznia do końca listopada 2021 r. firmy zagraniczne otrzymały 108 decyzji o wsparciu w ramach PSI i zadeklarowały realizację inwestycji o łącznej wartości przekraczające 11,1 mld zł przy jednoczesnym stworzeniu 6 350 nowych miejsc pracy.

Według danych MRiT na terenie Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) najwięcej zainwestowały firmy z: Niemiec – 29 decyzji o deklarowanej wartości inwestycji 2,854 mld zł z gwarancją utworzenia 970 miejsc pracy; Korei Południowej – 3 decyzje o wsparciu i deklarowanej wartości inwestycji 2,77 mld zł i 358 deklarowanych miejsc pracy; Stanów Zjednoczonych – 8 decyzji o wsparciu, 828 mln zł deklarowanej wartości inwestycji i 514 nowych miejsc pracy. Na kolejnych miejscach znajdują się: Szwajcaria, Holandia, Włochy, Chiny i Wlk. Brytania.

Największą część bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w naszym kraju stanowią reinwestowane zyski, „co świadczy o lojalności inwestorów wobec polskiego rynku”. W I półroczu br. (brak danych za I-III kw. br.) wyniosły one 7,5 mld euro. Na kolejnym miejscu znalazł się napływ kapitału w formie instrumentów dłużnych (3,8 mld euro) przy mniejszym napływie kapitału w formie akcji i innych form udziałów kapitałowych (0,7 mld euro) – wyliczył wiceminister Grzegorz Piechowiak.

W jakie sektory firmy inwestują najchętniej?

W ramach PSI najwięcej inwestycji dotyczy kategorii inne (resort nie ma możliwości wyróżnienia konkretnych branż w tej kategorii) – to 49 decyzji o wsparciu inwestycji wartych łącznie 6,7 mld zł i deklaracji utworzenia 3 502 miejsc pracy. Największe firmy w tej kategorii to – jak wymienił resort – SK Nexilis Poland (Korea Południowa) – firma produkująca folię miedzianą do baterii litowo-jonowych – 1 decyzja o wsparciu, 2 678 311 625 zł deklarowanej wartości inwestycji i 333 deklarowane nowe miejsca pracy.

A także Align Technology Afab Poland Sp. z o.o. (Szwajcaria) – 1 decyzja o wsparciu na budowę nowego zakładu produkującym przezroczyste nakładki do prostowania zębów. Wartość inwestycji wynosi 554 280 000 zł z deklaracją powstania 2 400 nowych miejsc pracy.

W drugim – pod względem popularności wśród inwestorów – sektorze środków transportu przodują Niemcy z 9 inwestycjami o łącznej wartości 904 mln zł i 351 deklarowanymi miejscami pracy. Na kolejnych miejscach są Włochy i Szwajcaria.

W tej kategorii do największych firm należą: MAN Trucks z Niemiec – 1 decyzja o wsparciu inwestycji o wartości 423 149 000 zł z deklaracją stworzenia 50 nowych miejsc pracy; ZF Automotive Systems Poland – 1 decyzja o wsparciu inwestycji o wartości 227 782 800 zł z deklaracją stworzenia 50 nowych miejsc pracy.

Do istotnych, pod względem inwestycyjnym, należy też: sektor żywności wysokiej jakości, gdzie również przodują Niemcy (1 decyzja, 279,5 mln zł, 60 miejsc pracy). Za nimi znajdują się firmy z Austrii i Belgii. „Warto również wspomnieć o sektorze usług specjalistycznych (0,5 mld zł wartości inwestycji), sektorze specjalistycznych usług teleinformatycznych (wartość inwestycji – 470 mln zł) oraz sektorze profesjonalnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych (wartość inwestycji – 348 mln zł) – zaznaczył resort.

W przypadku Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011–2030 – tylko w 2021 r. zawarto 6 umów z firmami. Inwestorzy zobowiązali się do poniesienia łącznych nakładów przekraczających 677 mln zł i stworzenia 1 150 nowych miejsc pracy, w tym 903 miejsca pracy dla osób z wyższym wykształceniem.

– Przyznane z budżetu państwa łączne wsparcie przeznaczone na realizację tych inwestycji przekracza 77 mln zł – zaznaczył wiceminister Piechowiak. Dodał, że w 2020 r. również zawarto 6 umów z firmami, które zobowiązały się ponieść nakłady inwestycyjne przekraczające 926 mln zł i zadeklarowały stworzenie 757 nowych miejsc pracy, w tym 580 dla pracowników z wyższym wykształceniem. – Wśród projektów inwestycyjnych za lata 2020-2021 najwięcej reprezentuje kategorię utworzenie centrum zaawansowanych usług dla biznesu – podsumował.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA