fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaArchiwumPonad 1,5 miliarda dolarów kary dla Węgrów

Ponad 1,5 miliarda dolarów kary dla Węgrów

Po spotkaniu dokument ukazał się też na stronie internetowej komisji. Można w nim przeczytać, że Węgry zgodziły się na 10% redukcję funduszy europejskich, które zdaniem komitetu zostały niewłaściwie zarządzane w bieżącym okresie budżetowym UE na lata 2014–2020.

Kara wyniosłaby ponad 500 miliardów forintów(1,65 miliarda dolarów) , czyli około 2% produkcji gospodarczej Węgier, gdyby została zapłacona w ciągu jednego roku. Premier Viktor Orban wielokrotnie spierał się z instytucjami unijnymi i państwami członkowskimi o to, co postrzegają jako naruszenie praworządności i wykorzystania przez Węgry funduszy UE. Ponadto Orban odrzuca zarzuty, jakoby jego rząd naruszał demokratyczne mechanizmy gwarantujące zachowanie równowagi politycznej i wyśmiewał się z propozycji powiązania finansowania z przestrzeganiem zasad demokracji i praworządności.

Zdaniem Komisji Europejskiej w 2018 r. osiem z 30 programów finansowania UE, które musiały zostać „poprawione” przez Komisję Europejską z powodu problemów w zarządzaniu nimi, to właśnie programy węgierskie. Powołując się na kontrolę zamówień publicznych, Komisja Europejska wskazała Węgry jako państwo członkowskie UE o najsłabszych krajowych systemach zarządzania i kontroli w 2018 r.

DL/Reuters

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA