fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaFinansePonad 2 miliony reklamacji od klientów podmiotów rynku finansowego

Ponad 2 miliony reklamacji od klientów podmiotów rynku finansowego

Obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz kredyty frankowe to główne tematy reklamacji składanych przez polskich klientów podmiotów rynku finansowego.

W 2022 roku klienci podmiotów rynku finansowego w Polsce złożyli ponad 2,2 mln reklamacji. Podczas trwającego w Poznaniu kongresu Impact’23 rzecznik finansowy Bohdan Pretkiel wyjaśnił, że uwzględniona została jedynie połowa z nich. Poza tym co roku do rzecznika finansowego trafia ponad 40 tys. spraw indywidualnych.

Czego dotyczą reklamacje na rynku finansowym?

Bohdan Pretkiel zapytany o główne bolączki polskich klientów wskazał, że od lat są to obowiązkowe ubezpieczenia OC oraz kredyty frankowe. Rzecznik dodał, że coraz większym problemem jest też zapewnienie bezpieczeństwa klientów obsługiwanych za pośrednictwem aplikacji internetowych.

Rzecznik finansowy jest w stanie pomóc klientowi przez przeprowadzenie mediacji. Bohdan Pretkiel dodał, że co roku ponad 300 spraw kończy się zawarciem ugody między instytucją finansową a klientem. Drugą opcją jest interwencja w imieniu klienta.

Instytucje finansowe są w stanie, przy użyciu odpowiedniej argumentacji prawnej, zmienić swoje stanowisko. Dlatego ja zawsze powtarzam, że my nie tylko chronimy klientów rynku finansowego, ale po części też jesteśmy w pewnym sensie takim dodatkowym zewnętrznym audytorem dla tego rynku

– powiedział Bohdan Pretkiel.

Jeśli zdarzy się sytuacja, która, mimo interwencji rzecznika finansowego, nie zakończy się pomyślnie, to zawsze możemy skierować sprawę do sądu i wspomóc na etapie postępowania sądowego w sądzie powszechnym

– podkreślił rzecznik finansowy.

Ostatnim narzędziem w rękach instytucji rzecznika finansowego jest skarga nadzwyczajna do Sądu Najwyższego, których tylko w 2022 r. założono prawie 20.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

Bez żadnych ograniczeń przy cesji faktoringowej

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tzw. antyzatorowa) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ma jednak zasadniczy mankament. Umożliwia cesję wierzytelności jedynie w momencie braku terminowej zapłaty przez dużą firmę.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA