fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaForum inwestycjiPonad miliard złotych dla polskich startupów w pierwszym półroczu 2021

Ponad miliard złotych dla polskich startupów w pierwszym półroczu 2021

Od kwietnia do lipca 2021 wartość inwestycji venture capital w Polsce wyniosła prawie 1 mld zł - wynika z raportu PFR Ventures i Inovo Venture Partners. W tym czasie przeprowadzono 118 transakcji, w które zaangażowanych było 109 funduszy. W całym pierwszym półroczu 2021 r. polskie startupy pozyskały od inwestorów 1,17 mld zł, co stanowi ponad 55 proc. wartości inwestycji w całym 2020 r.

W drugim kwartale 2021 r. przez polski rynek venture capital przepłynęło 936 mln zł. Jest to łączna wartość kapitału, jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. W całym pierwszym półroczu 2021 r. polskie startupy pozyskały od inwestorów 1,17 mld zł, co stanowi ponad 55 proc. wartości inwestycji w całym 2020 r. Eksperci spodziewają się kolejnego rekordu rocznego.

Największą inwestycją drugiego kwartału była megarunda Uncapped – w jej ramach spółka pozyskała 301 mln zł. Jednak nawet po jej odliczeniu kwartał 2021 r. to rekordowy okres. Pozostałe spółki zgarnęły 636 mln zł. Dla porównania dotychczasowy najwyższy poziom finansowania po wyłączeniu megarund wyniósł 423 mln zł w IV kwartale 2020 r.

34 proc. zainwestowanych w pierwszym kwartale środków (równocześnie to 87 ze 116 transkacji) to kapitał publiczno-prywatny. Udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 61 proc. 96 transakcji przeprowadziły polskie zespoły.

34 z 117 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W pierwszym kwartale zapewniły one 27 proc. kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają także fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 47 transakcji (7 proc. udziału w wartości). Z kolei piętnaście największych rund finansowania przełożyło się na 71 proc. wartości wszystkich rund finansowania w pierwszym kwartale.

– W połowie 2020 rynek VC doszedł do pułapu z całego 2019. Zapowiada się, że trzeci kwartał będzie jeszcze silniejszy, co pozwoli na powalczenie o kolejny rekord i przebicie wartości transakcji na poziomie 2,1 mld PLN. Pierwsze sygnały o bardzo znaczących transakcjach pojawiły się już na początku lipca – przekazał Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

Widać wyraźnie, że polskie spółki technologiczne pozyskują coraz więcej kapitału i dzieje się to coraz szybciej – dodał Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

Źródło: pfrventures.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Bruksela przygotowała propozycję pakietu regulacyjnego, którego celem ma być poprawa ochrony inwestorów detalicznych oraz wzmocnienie ich pozycji na europejskim rynku.
2 MIN CZYTANIA

Promot z Cieszyna otworzył nową halę produkcyjną

Jubileusz 35-lecia polska firma Promot-Zakłady Metalowe Sp. z o. o. z branży automotiv świętowała otwierając nową halę produkcyjną w zakładzie nr 2 w Cieszynie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska liderem rynku usług IT

Polska należy do najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej oraz jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla outsourcingu takich usług na całym świecie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zapotrzebowanie na miedź wciąż rośnie

Świat i Europa stawiają na szeroko zakrojoną transformację energetyczną. Aby można było sprostać temu zapotrzebowaniu, wydobycie miedzi musi być utrzymywane na wysokim i stale rosnącym poziomie. To ogromna szansa na jeszcze szybszy rozwój zarówno dla KGHM Polska Miedź S.A., jak i całej polskiej gospodarki.
4 MIN CZYTANIA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.