Od kwietnia do lipca 2021 wartość inwestycji venture capital w Polsce wyniosła prawie 1 mld zł – wynika z raportu PFR Ventures i Inovo Venture Partners. W tym czasie przeprowadzono 118 transakcji, w które zaangażowanych było 109 funduszy. W całym pierwszym półroczu 2021 r. polskie startupy pozyskały od inwestorów 1,17 mld zł, co stanowi ponad 55 proc. wartości inwestycji w całym 2020 r.

W drugim kwartale 2021 r. przez polski rynek venture capital przepłynęło 936 mln zł. Jest to łączna wartość kapitału, jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. W całym pierwszym półroczu 2021 r. polskie startupy pozyskały od inwestorów 1,17 mld zł, co stanowi ponad 55 proc. wartości inwestycji w całym 2020 r. Eksperci spodziewają się kolejnego rekordu rocznego.

Największą inwestycją drugiego kwartału była megarunda Uncapped – w jej ramach spółka pozyskała 301 mln zł. Jednak nawet po jej odliczeniu kwartał 2021 r. to rekordowy okres. Pozostałe spółki zgarnęły 636 mln zł. Dla porównania dotychczasowy najwyższy poziom finansowania po wyłączeniu megarund wyniósł 423 mln zł w IV kwartale 2020 r.

34 proc. zainwestowanych w pierwszym kwartale środków (równocześnie to 87 ze 116 transkacji) to kapitał publiczno-prywatny. Udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 61 proc. 96 transakcji przeprowadziły polskie zespoły.

34 z 117 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W pierwszym kwartale zapewniły one 27 proc. kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają także fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 47 transakcji (7 proc. udziału w wartości). Z kolei piętnaście największych rund finansowania przełożyło się na 71 proc. wartości wszystkich rund finansowania w pierwszym kwartale.

– W połowie 2020 rynek VC doszedł do pułapu z całego 2019. Zapowiada się, że trzeci kwartał będzie jeszcze silniejszy, co pozwoli na powalczenie o kolejny rekord i przebicie wartości transakcji na poziomie 2,1 mld PLN. Pierwsze sygnały o bardzo znaczących transakcjach pojawiły się już na początku lipca – przekazał Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

Widać wyraźnie, że polskie spółki technologiczne pozyskują coraz więcej kapitału i dzieje się to coraz szybciej – dodał Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

Źródło: pfrventures.pl

Poprzedni artykułWraca szkodliwy pomysł na test przedsiębiorcy
Następny artykułUnia chce wiedzieć o nas jak najwięcej