fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPoprawa koniunktury w polskim przemyśle przetwórczym

Poprawa koniunktury w polskim przemyśle przetwórczym

W minionym miesiącu w Polsce odnotowano ogólną poprawę koniunktury przemysłu, ale to głównie efekt działania prywatnych przedsiębiorstw.

Badanie Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej wykazało, że w lutym 2024 roku koniunktura w polskim przemyśle przetwórczym się poprawiła. Wartość wskaźnika koniunktury (IRGIND) wynosi 2,9 pkt i wzrosła o 7,3 pkt wobec stycznia i o 11,5 pkt więcej niż przed rokiem.

W badaniu SGH podano, że poprawę koniunktury odnotowały tylko przedsiębiorstwa prywatne, dla których wartość wskaźnika wynosi 2,6 pkt i w ciągu miesiąca wzrósł on o 8,5 pkt, a w ciągu roku aż o 12,5 pkt. Z kolei w sektorze publicznym doszło do pogorszenia koniunktury, a jej wskaźnik osiągnął 5,9 pkt, czyli był aż o 5,7 pkt niższy niż rok temu.

Przewidywania na najbliższe miesiące są optymistyczne – przedsiębiorstwa spodziewają się zwiększenia aktywności gospodarczej. Wartości sald prognostycznych są dodatnie. Poprawa koniunktury jest niemal powszechna. Odnotowali ją producenci: półproduktów, dóbr inwestycyjnych oraz dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku

– napisano w raporcie.

Pogorszenie koniunktury dotyczy producentów nietrwałych dóbr konsumpcyjnych, a także przedsiębiorstw zatrudniających ponad 500 osób i zakładów działających w makroregionach: centralnym, południowym i południowo-zachodnim. W badaniu wskazano, że wzrosły ceny producentów i zmalały zapasy wyrobów gotowych, a także pogorszyła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. To przełożyło się na nastroje zarządzających takimi przedsiębiorstwami, bo nieznacznie spadła też ich opinia o ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA