fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiPoradnik na estoński CIT

Poradnik na estoński CIT

Ministerstwo Finansów przygotowało specjalny poradnik, który ma ułatwić rozliczanie ryczałtu od dochodów spółek.

Chodzi o nowy, fakultatywny model opodatkowania dla podatników CIT, który jest wzorowany na systemie obowiązującym w Estonii. Podatnicy, którzy będą stosować się do objaśnień podatkowych, mogą skorzystać z ich mocy ochronnej.

— Estoński CIT to opcja pozwalająca firmom na zastąpienie dotychczasowych zasad rozliczania CIT podatkiem od dystrybucji zysków. Zamiast płacić podatek co miesiąc, co kwartał czy co rok, od osiągniętego w tym okresie dochodu, estoński podatnik płaci go jedynie od kwoty, którą sam zdecyduje się przenieść poza biznes, np. w formie dywidendy. W ten sposób przedsiębiorca ma sto procent kontroli nad wysokością i terminem opodatkowania. To także maksymalnie uproszczony sposób rozliczenia podatku, który zdejmuje z firm obowiązki związane z prowadzeniem rachunkowości podatkowej – powiedział cytowany w komunikacie resortu wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Tzw. estoński CIT istnieje w polskim porządku prawnym od 1 stycznia 2021 r., a według rządu wraz z Polskim Ładem ten model opodatkowania będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla przedsiębiorców. Zniesiony zostanie m.in. obowiązujący w 2021 r. limit przychodowy (100 mln zł rocznie) oraz obowiązek ponoszenia nakładów inwestycyjnych na określone cele w określonej wysokości. Ponadto, obok spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, z ryczałtu będą mogły skorzystać również spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne oraz proste spółki akcyjne.

Ministerstwo Finansów przedstawiło w objaśnieniach podatkowych ponad 50 praktycznych przykładów związanych z estońskim CIT-em oraz wyjaśniło kluczowe kwestie dotyczące działania ryczałtu od dochodów spółek, m.in. wskazano podmioty uprawnione do estońskiego CIT, warunki skorzystania z tego modelu opodatkowania czy też procedur wejścia do i wyjścia z estońskiego CIT-u.

— Chcemy, aby zasady działania estońskiego CIT były dla podatników przyjazne i w pełni zrozumiałe. Podejmujemy szereg działań, aby osiągnąć ten cel. Jednym z nich jest praktyczny przewodnik po ryczałcie od dochodów spółek — podkreślił Sarnowski.

Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje objaśnień estońskiego CIT

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA