fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportPort w Gdańsku zostanie rozbudowany o kolejny terminal

Port w Gdańsku zostanie rozbudowany o kolejny terminal

W porcie w Gdańsku już niedługo powstanie trzeci terminal kontenerowy.

Budowa trzeciego terminalu kontenerowego w DCT Gdańsk będzie możliwa dzięki pożyczce w kwocie 100 mln euro, która zostanie udzielona przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Pożyczka ma charakter uprzywilejowany, co oznacza, że w razie ogłoszenia upadłości posiadacza spłata długu będzie miała charakter priorytetowy. Dzięki tej inwestycji do 2025 r. całkowita przepustowość portu w Gdańsku ma zwiększyć się o prawie 50 proc.

„Kredyt EBOiR w wysokości 100 mln euro jest częścią pakietu finansowania o wartości 863,5 mln euro, udzielonego przez grupę lokalnych i międzynarodowych kredytodawców dla polskiej firmy DCT Gdańsk i jej spółki macierzystej, Baltic Hub” – poinformował EBOiR.

Zgodnie z planem nowy terminal będzie miał 717 metrów głębokowodnego nabrzeża i 36 hektarów powierzchni stoczniowej. W pierwszej fazie inwestycji zostanie on wyposażony w 7 energooszczędnych suwnic typu ship-to-shore i 20 półautomatycznych suwnic szynowych.

Aktualnie Gdańsk jest jedynym głębokowodnym portem terminalowym w Polsce i jedynym portem na Bałtyku, który może obsługiwać największe kontenerowce typu Ultra Large Container Vessel (ich długość może sięgać 400 metrów). Nowy terminal pozwoli zwiększyć wymianę handlową w zakresie szybko rotujących dóbr konsumpcyjnych, maszyn i elektroniki między Europą a Azją. Terminal 3 ma zacząć działać do końca 2024 r., a ukończenie inwestycji ma nastąpić w roku 2025.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA