fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatPortugalia ograniczy możliwość wynajmu, żeby zmniejszyć koszty mieszkań

Portugalia ograniczy możliwość wynajmu, żeby zmniejszyć koszty mieszkań

Portugalski rząd wprowadzi szereg przepisów, których celem jest zwiększenie dostępności mieszkań dla swoich obywateli.

Portugalia jest jednym z najbiedniejszych państw Zachodniej Europy. Ponad 50 proc. pracujących zarabia tam mniej niż tysiąc euro. Jednocześnie inflacja przekracza poziom 8 proc., a wysokość czynszów w Lizbonie wzrosły w poprzednim roku o 37 proc.

Dlatego rządzący krajem lewicowy premier Antonio Costa chce ułatwić obywatelom możliwość zdobycia własnego mieszkania. Aby wykonać to zadanie rząd zamierza przeprowadzić szereg inicjatyw, których łączny koszt sięgnie 900 milionów euro.

Władze wprowadzą mechanizm regulujący podwyżki czynszów tak, aby ograniczyć ich wzrost. Jednocześnie wstrzymane zostanie wydawanie nowych pozwoleń na prowadzenie wynajmu krótkoterminowego lokali. Tym samym ma zostać ograniczona liczba nowych miejsc noclegowych przeznaczonych dla turystów, aby było ich więcej dostępnych dla Portugalczyków szukających miejsca do zamieszkania na dłuższy czas. Jednocześnie rząd przewiduje przyznanie preferencji podatkowych właścicielom lokali, którzy obecnie już udostępniają je turystom przez aplikacje (np. Airbnb), a zdecydują się jednak przejść na wynajem długoterminowy.

Rząd zakończy też swój program złotych wiz. Funkcjonująca od 2012 roku inicjatywa przyciągnęła do kraju inwestycje o wartości 6,8 miliarda euro. Polegał on na przyznawania obywatelstwa obcokrajowcom, którzy poczynili w Portugalii znaczne inwestycje, m.in. w nieruchomości. Prowadziło to jednak do znacznego wzrostu cen domów.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA