fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatPortugalia ograniczy możliwość wynajmu, żeby zmniejszyć koszty mieszkań

Portugalia ograniczy możliwość wynajmu, żeby zmniejszyć koszty mieszkań

Portugalski rząd wprowadzi szereg przepisów, których celem jest zwiększenie dostępności mieszkań dla swoich obywateli.

Portugalia jest jednym z najbiedniejszych państw Zachodniej Europy. Ponad 50 proc. pracujących zarabia tam mniej niż tysiąc euro. Jednocześnie inflacja przekracza poziom 8 proc., a wysokość czynszów w Lizbonie wzrosły w poprzednim roku o 37 proc.

Dlatego rządzący krajem lewicowy premier Antonio Costa chce ułatwić obywatelom możliwość zdobycia własnego mieszkania. Aby wykonać to zadanie rząd zamierza przeprowadzić szereg inicjatyw, których łączny koszt sięgnie 900 milionów euro.

Władze wprowadzą mechanizm regulujący podwyżki czynszów tak, aby ograniczyć ich wzrost. Jednocześnie wstrzymane zostanie wydawanie nowych pozwoleń na prowadzenie wynajmu krótkoterminowego lokali. Tym samym ma zostać ograniczona liczba nowych miejsc noclegowych przeznaczonych dla turystów, aby było ich więcej dostępnych dla Portugalczyków szukających miejsca do zamieszkania na dłuższy czas. Jednocześnie rząd przewiduje przyznanie preferencji podatkowych właścicielom lokali, którzy obecnie już udostępniają je turystom przez aplikacje (np. Airbnb), a zdecydują się jednak przejść na wynajem długoterminowy.

Rząd zakończy też swój program złotych wiz. Funkcjonująca od 2012 roku inicjatywa przyciągnęła do kraju inwestycje o wartości 6,8 miliarda euro. Polegał on na przyznawania obywatelstwa obcokrajowcom, którzy poczynili w Portugalii znaczne inwestycje, m.in. w nieruchomości. Prowadziło to jednak do znacznego wzrostu cen domów.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA