fbpx
środa, 6 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatPortugalia u progu wyborów lekko skręca w prawo

Portugalia u progu wyborów lekko skręca w prawo

Za niecałe 20 dni w Portugalii odbędą się wybory parlamentarne. I chociaż sondaże przewidują zwycięstwo socjalisty Antonia Costy, nie bez znaczenia jest wzrost poparcia dla partii będących na prawo od niego.

Faworytem w nadchodzących wyborach niezmiennie pozostaje Partia Socjalistyczna Antonia Costy utrzymująca poparcie na poziomie 38 proc. Jednak, jak podaje kanał telewizyjny RTP i gazeta „Publico”, jej przewaga topnieje. W ostatnim sondażu opozycyjna PSD (reprezentująca poglądy bardziej centrowe) zdobyła 32 proc. głosów, czyli o 3 punkty procentowe więcej w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w listopadzie.

Nie zmienia to faktu, że eksperci, kreśląc powyborczy krajobraz w Portugali, nie mają złudzeń – większych zmian nie należy się spodziewać, wskazując na rozdrobnienie polityczne i brak wyraźnej większości partii zwycięskiej. Oznacza to konieczność nawiązania koalicji, a z tym może być trudno, zwłaszcza że na portugalskiej lewicy trwa wojna wszystkich ze wszystkimi.

Do przyspieszonych wyborów parlamentarnych w Portugalii doszło na skutek braku poparcia dla ustawy budżetowej na 2022 rok. Dotychczasowi sojusznicy partii Antonia Costy zdecydowali się zagłosować przeciwko ustawie, a tym samym przyczynili się do upadku socjalistycznego gabinetu.

Coraz więcej Portugalczyków rozważa możliwość oddania głosu na partie centrowe i prawicowe z obawy przed kolejnymi przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, na co zwrócił uwagę podczas sobotniej debaty telewizyjnej lider PSD Rui Rio. – Czy tego chcą Portugalczycy, żebyśmy żyli od jednych przedterminowych wyborów do kolejnych? – pytał, przypominając okoliczności upadku rządu Costy. W trakcie spotkania Rio odniósł się także do coraz bardziej odczuwanego w portugalskim społeczeństwie poczucia stagnacji kraju. Jego zdaniem sześć lat rządów socjalistycznych doprowadziło do zastoju gospodarczego wynikające z braku przeprowadzenia niezbędnych reform. – Potrzebujemy nowego rządu, który miałby odwagę przeprowadzać reformy w różnych sektorach. Nowego rządu, różniącego się od socjalistycznego, który w ciągu ostatnich sześciu lat nie dbał o kraj ze względu na ciągłe szukanie poparcia u skrajnie lewicowych wyborców – dodał.

PSD cieszy się największym poparciem w najbiedniejszych regionach Portugalii. To właśnie do tego elektoratu Rui Rio kierował większą część swojego wystąpienia, zachęcając przy tym wszystkich niezdecydowanych do udziału w głosowaniu.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA