fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaKrajPoseł oszukiwał na dotacjach unijnych

Poseł oszukiwał na dotacjach unijnych

Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze już odzyskał 752 tys. zł z unijnych funduszy na szkolenia, które prowadziła firma aktualnego posła Łukasza Mejzy. Urzędnicy walczą o zwrot kolejnych pieniędzy ze szkoleń zakwestionowanych po kontroli.

Jak informuje serwis wp.pl na szkoleniach finansowanych z unijnych funduszy firma wybranego z listy PSL niezrzeszonego posła Łukasza Mejzy, który w 2021 r. był wiceministrem sportu i turystyki, miała zarobić 980 tys. zł. Problem w tym, że kontrola przeprowadzona przez Biuro Audytu, Kontroli i Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego wykazała szereg nieprawidłowości przy finansowaniu tych szkoleń z unijnych programów Lubuskie Bony Rozwojowe oraz Lubuskie Bony Szkoleniowe.

Raport urzędników pozostawia wątpliwości, czy firma Mejzy – Future Wolves w ogóle przeprowadziła szkolenia. Kontrolerzy nie znaleźli ich pełnej dokumentacji. Nie ma też dowodów na to, że osoby szkolone w ogóle logowały się na odpowiednie strony internetowe. Brakuje również ich podpisów na właściwych dokumentach. Zdaniem urzędników nie ma potwierdzenia, że w szkoleniach ktokolwiek brał udział. W rozmowie z kontrolerami jeden ze „szkolonych” stwierdził, że na żadnym szkoleniu nie był.

Urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego zakwestionowali 100 proc. dotacji, które trafiły do firmy posła Mejzy.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy wypłatach dotacji z funduszy Unii Europejskiej Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze wszczęła już w lutym 2022 r., a w połowie grudnia przejęła je Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Sprawą zainteresowało się również Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA