fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaKrajPoseł oszukiwał na dotacjach unijnych

Poseł oszukiwał na dotacjach unijnych

Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze już odzyskał 752 tys. zł z unijnych funduszy na szkolenia, które prowadziła firma aktualnego posła Łukasza Mejzy. Urzędnicy walczą o zwrot kolejnych pieniędzy ze szkoleń zakwestionowanych po kontroli.

Jak informuje serwis wp.pl na szkoleniach finansowanych z unijnych funduszy firma wybranego z listy PSL niezrzeszonego posła Łukasza Mejzy, który w 2021 r. był wiceministrem sportu i turystyki, miała zarobić 980 tys. zł. Problem w tym, że kontrola przeprowadzona przez Biuro Audytu, Kontroli i Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego wykazała szereg nieprawidłowości przy finansowaniu tych szkoleń z unijnych programów Lubuskie Bony Rozwojowe oraz Lubuskie Bony Szkoleniowe.

Raport urzędników pozostawia wątpliwości, czy firma Mejzy – Future Wolves w ogóle przeprowadziła szkolenia. Kontrolerzy nie znaleźli ich pełnej dokumentacji. Nie ma też dowodów na to, że osoby szkolone w ogóle logowały się na odpowiednie strony internetowe. Brakuje również ich podpisów na właściwych dokumentach. Zdaniem urzędników nie ma potwierdzenia, że w szkoleniach ktokolwiek brał udział. W rozmowie z kontrolerami jeden ze „szkolonych” stwierdził, że na żadnym szkoleniu nie był.

Urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego zakwestionowali 100 proc. dotacji, które trafiły do firmy posła Mejzy.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy wypłatach dotacji z funduszy Unii Europejskiej Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze wszczęła już w lutym 2022 r., a w połowie grudnia przejęła je Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Sprawą zainteresowało się również Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA